Nowy Zamek

Nowy Zamek został wybudowany w latach 1606-1618 przez rodzinę Ostenów. Po sprzedaniu Starego Zamku rodzina pragnęła dalej pozostać w Płotach. Kupili więc ziemię, na której powstał zamek na wzór zbliżony do poprzedniej posiadłości.

Nowy Zamek otoczony był wałem i fosą. Dwupiętrowy budynek podobny był do Starego Zamku, ale początkowo znacznie mniejszy. W środku znajdowało się drogie wyposażenie jak np. piece z oryginalnych kafli holenderskich, polichromowane kominki, cenne gobeliny. Przy zamku mieścił się park w stylu angielskim. Zasadzono w nim rzadko spotykane okazy drzew i krzewów, które można podziwiać do dziś. Są to m.in. świerk biały, perłowiec japoński, sosny górskie, kasztanowiec drobnokwiatowy, orzeszniki gorzkie, dęby czerwone, dąb błotny, limby, daglezje, magnolie. Na przestrzeni lat zamek zmieniał się i nabierał blasku.

Obecny kształt zamku to zasługa jego ostatniego właściciela. Karol Bernhard von Bismarck postanowił rozbudować swoją posiadłość. Wybudowano wieżę zegarową z kopułą, a od strony Regi do zamku dobudowano kolejne skrzydło. Powstał wspaniały kompleks pałacowy, a sam zamek określany był jako jeden z najpiękniejszych na Pomorzu.

Nowy zamek można podzielić obecnie na dwie części: starszą – renesansową, oraz nowszą – dobudowaną w latach 1910-12 w stylu neorenesansowym.

W zamku znaleźć można bogate zbiory „Biblioteki Pomorskiej”, które gromadzone są od stuleci, oraz wartościowe okazy monet i kolekcje dzieł sztuki. Mieści się tu również kolekcja XVII-wiecznych gobelinów.

W zamku istniała Szkoła Rolnicza, później internat dla uczniów. Obecnie co jakiś czas odbywają się tu wystawy malarskie. Zamkowe sale wykorzystywane są w czasie studniówek i karnawału.

Od 1999 roku zamek jest własnością samorządu powiatowego.