Dożynki to nasza piękna narodowa tradycja, która wciąż przypomina nam, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb. Tegoroczne Dożynki Województwa Zachodniopomorskiego odbyły się w sobotę 14 września 2019 r. na Stadionie Miejskim w Trzebiatowie. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji.

Dożynki Wojewódzkie 2019
Wieńce dożynkowe. Dożynki Wojewódzkie 2019 w Trzebiatowie.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium w Trzebiatowie pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Wejmana. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez zespół ludowy “Czerwona Róża”, oraz poczty sztandarowe i zespół z Liceum w Gryficach przeszedł ulicami miasta na stadion, gdzie odbywało się tegoroczne Święto Plonów.

Dożynki Wojewódzkie 2019
Korowód dożynkowy prowadził zespół “Czerwona Róża”.

Gospodarze  dożynek – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, Ksiądz biskup Henryk Wejman, Ksiądz dziekan Wojciech Helak przywitali uroczyście wszystkich przybyłych na to wspólne świętowanie. Starościna i Starosta dożynek Anna Glińska i Grzegorz Szafrański oraz starostowie z gmin powiatu gryfickiego przekazali bochny chlebów gospodarzom święta plonów, a następnie odbył się ceremoniał dzielenia chlebem przez zaproszonych gości wśród wszystkich zebranych.

Dożynki Wojewódzkie 2019
Ceremoniał dzielenia się chlebem podczas Wojewódzkich Dożynek w Trzebiatowie.

Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i biesiadne m.in. “Czerwona Róża”, “Kukułeczka”, “Trzebiatowiacy”, Zespół Tańca Ludowego z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, “Błyski” czy “Klif”. Gwiazdą wydarzenia była Natalia Szroeder.

Dożynki Wojewódzkie 2019 w Trzebiatowie.

Podczas dożynek rozstrzygnięto wiele konkursów. Spośród wszystkich wieńców z gminy Trzebiatów jury wyłoniło troje zwycięzców: I miejsce – Gołańcz Pomorska, II – Rogozina, III – Siemidarżno. Zaś w kategorii Województwa Zachodniopomorskiego nagrodzono:

  • I miejsce – sołectwo Dygowo (Gmina Dygowo)
  • II miejsce – Gołańcz Pomorska (Gmina Trzebiatów)
  • III miejsce – Dębogard (Gmina Dygowo)
Dożynki Wojewódzkie 2019
Dożynki Wojewódzkie 2019 w Trzebiatowie

W konkursie na Piękną Zachodniopomorską Wieś zwyciężył Biały Zdrój w gminie Kalisz Pomorski a laureatami konkursu na Sołtysa Roku 2019 zostali:

  • Alicja Ordon, sołtys sołectwa Jęczydół w gminie Kobylanka,
  • Sylwia Pluta, sołectwo Rusowo, gm. Ustronie Morskie,
  • Lech Lipka, Sołectwo Berkanowo, gm. Świdwin.
Dożynki Wojewódzkie 2019
Stoisko Gminy Karnice na Dożynkach Wojewódzkich w Trzebiatowie.

Na Jarmarku Dożynkowym prezentowały się koła gospodyń wiejskich z regionu, byli rękodzielnicy, a w Alei Zachodniopomorskich Smaków Produktów Tradycyjnych Pomorza zaprezentowali się producenci wyrobów lokalnych. Również dla najmłodszych organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: animacje, balony, dmuchane zjeżdżalnie, stoiska ze słodyczami oraz ulubionymi smakołykami. Atrakcją było „Małe ZOO”, gdzie można było zobaczyć zwierzęta z Agroturystyki Goliat w Rogozinie, pokaz przepięknych gołębi.

Dożynki Wojewódzkie 2019
Dożynki Wojewódzkie 2019 w Trzebiatowie

Organizatorami dożynek byli: Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Gryficki, Gmina Trzebiatów, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Sołectwa Gminy Trzebiatów, Referat Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Parafia MNMP w Trzebiatowie.