Odważne, twórcze, włączające, wykorzystujące lokalną specyfikę i zasoby kulturowo-historyczne. Tak prezentują się najlepsze dyplomy architektów i urbanistów nagrodzone w dwóch edycjach konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Prace można od 26 kwietnia 2022 r. oglądać w Galerii Architektów Forma znajdującej się w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej 50.

Konkurs marszałka na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim” to już dobrze rozpoznawalna marka. We wtorek, 26 kwietnia 2022 r. w Galerii Architektów Forma, po przerwie związanej z pandemią, odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień XI i XII edycji. Otwarto też wystawę wyróżnionych i nagrodzonych prac.  W spotkaniu uczestniczyli absolwenci, promotorzy prac, środowisko uczelniane, media oraz przedstawiciele komisji konkursowej, która obradowała pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja. Wernisaż rozpoczął się minutą ciszy upamiętniającą zmarłego w ubiegłym roku dr inż. arch. Jarosława Bondara.

– To już tradycja, że rozstrzygamy ten konkurs tutaj, w Galerii Architektów Forma. Cieszę się, że prace do naszego konkursu napływają z całej Polski. W początkowych edycjach pojawiały się głównie dyplomy związane tematycznie ze Szczecinem, ale obecnie coraz częściej to prace ogólnowojewódzkie. Gratuluję wyróżnionym oraz nagrodzonym oraz zachęcam studentów do udziału w kolejnych edycjach  – mówił podczas otwarcia Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

W edycjach XI i XII brali udział dyplomanci i studenci z całej Polski m. in. z: Politechniki Warszawskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.  Nadesłane dyplomy magisterskie i inżynierskie były na równi rozpatrywane w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu.

Wśród wielu wyróżnionych prac jest praca oparta na podstawie map mentalnych dzieci z gryfickich szkół podstawowych:

WYRÓŻNIENIE dla Tomasza Bodnara  za praca magisterską pod kierunkiem prof. US dr hab. Pawła Czaplińskiego „Obraz miasta na podstawie map mentalnych uczniów szkół podstawowych Gryfic” (Uniwersytet Szczeciński).

Praca została wyróżniona za inne – niż powszechnie stosowane w urbanistyce – podejście do percepcji miasta i ciekawe ujęcie postrzegania przestrzeni przez dzieci, następnie zaś wykorzystanie wyników badań do konstrukcji mentalnej mapy Gryfic. Ciekawa, oryginalna metoda badawcza połączona z próbą stworzenia produktu turystycznego.

wyr
„Obraz miasta na podstawie map mentalnych uczniów szkół podstawowych Gryfic”
Poprzedni artykułLepsze drogi dojazdowe do gruntów rolnych na Pomorzu Zachodnim
Następny artykułRywalizacja o awans do finałów wojewódzkich