Charakterystyka miejscowości
Mrzeżyno to nadmorska miejscowość położona przy ujściu rzeki Regi w powiecie gryfickim, w gminie Trzebiatów. Szeroka piaszczysta plaża i szerokie możliwości spędzania wolnego czasu sprawiają, że jest to jedna z najbardziej popularnych miejscowości w tej części wybrzeża. Cechą charakterystyczną jest port przy ujściu rzeki Regi, z którego wypływają m.in. rejsy wędkarskie.
Krótka historia
Mrzeżyno powstało w połowie XV w. W wyniku upadku portu Regoujście (z którego korzystał Trzebiatów), mieszkańcy przekopali nowe koryto rzeki Regi w okolicy dzisiejszego Mrzeżyna i tam założyli nowy port. Przez port w Mrzeżynie odbywał się handel drogą morską Trzebiatowa i Gryfic. Według danych trzebiatowskiego magistratu w XVI wieku kupcy pływali stąd m.in. do Lubeki, Stralsundu, Gdańska, na Bornholm, do Kopenhagi i Bergen. Mrzeżyno jako kąpielisko morskie zaczęło być znane od 1840 r. Gdy w 1912 r. powstała linia kolejki wąskotorowej łącząca Mrzeżyno z Trzebiatowem liczba turystów odwiedzających miejscowość znacznie się zwiększyła. W Mrzeżynie 17 marca 1945 r. odbyły się symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem. Od 1950 r. na okres 7 lat zawieszono działalność kąpieliska w Mrzeżynie a teren miejscowości uznany był za ściśle wojskowy. Obecnie Mrzeżyno to chętnie odwiedzana przez turystów piękna nadmorska miejscowość wypoczynkowa.
Plaża
Plaża w Mrzeżynie ma długość 3 km i szerokość 30 m. Na plaże prowadzi 10 zejść. Pasmo wydm porośnięte jest sosnowym borem. W czasie wakacji nad bezpieczeństwem turystów czuwają ratownicy. Plaża strzeżona obejmuje 400 m kąpieliska. Dla turystów przygotowane są toalety i przebieralnie. Dostępne są wypożyczalnie leżaków. Plaża w Mrzeżynie jest podzielona przez port morski u ujścia rzeki Regi na dwie części.
Baza noclegowa i gastronomiczna
W Mrzeżynie dostępna jest rozwinięta baza noclegowa. Turyści mają do wyboru apartamenty, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki wypoczynkowo-rehabilitacyjne, pensjonaty, domy wczasowe, pokoje gościnne, prywatne kwatery, domki letniskowe. Szeroki wybór umożliwia wczasowiczom wybranie najkorzystniejszej dla siebie oferty noclegowej.
W tej miejscowości można także dobrze zjeść. Są tu restauracje, pizzerie, smażalnie ryb, lodziarnie i kawiarnie. W sklepach spożywczych można kupić produkty niezbędne do samodzielnego przygotowania posiłku. Nie brakuje tu również sklepów z pamiątkami.
Pomysły na spędzanie czasu wolnego
Port morski jest obecnie główną atrakcją turystyczną w Mrzeżynie. W porcie cumują głównie kutry miejscowych rybaków oraz małe prywatne jachty. Dawniej port wykorzystywany był przez marynarkę wojenną. W porcie znajduje się wypożyczalnia sprzętu pływającego. W Mrzeżynie warto zobaczyć także Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Kościół ma ponad stuletnią historię oraz posiada ciekawą mozaikę z tłuczonego szkła.
W ciągu roku w Mrzeżynie odbywają się różne imprezy i uroczystości. 17 marca w Mrzeżynie obchodzona jest rocznica zaślubin Polski z morzem. W czerwcu organizowane są towarzyskie zawody jeździeckie oraz piknik. W wakacje odbywa się Mrzeżyńskie Lato Kabaretowe. W porcie morskim organizowany jest Letni Festyn Bezpieczna Woda Festiwal „Reggae nad Regą”, Festiwal Muzyki Morskiej „Słona Woda”, Mrzeżyński Festyn Rybny na Pomorskiej Drodze Św. Jakuba. Ciekawym wydarzeniem jest odbywający się tu Festiwal Indii i Festiwal Kolorów.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spróbować swoich sił podczas spływu kajakowego. W Mrzeżynie znajduje się przystań z pełnym węzłem sanitarnym. Przystanie są także w Trzebiatowie, Gryficach i Płotach. Spływ kajakowy to niezapomniana przygoda grup zorganizowanych oraz indywidualnych osób.
W Mrzeżynie znajduje się Stajnia rekreacyjno-rehabilitacyjna. Stajnia oferuje naukę jazdy konnej od podstaw. 8 km od Mrzeżyna, w Nowielicach znajduje się również ośrodek jeździecki i stadnina koni. Głównie występują tam wierzchowce z zacięciem sportowym.
W porcie morskim każdego roku organizowane są rejsy po morzu, będące niezapomnianą przygodą. Do tego celu wykorzystywane są jednostki do zadań specjalnych – zbudowane w celu osiągania najwyższych prędkości.
Rega wpadająca w Mrzeżynie do Bałtyku jest ulubionym miejscem wędkarzy. Organizowane są dla nich konkursy i zawody wędkarskie. W rzece można złowić np. szczupaka czy pstrąga. Wędkarze mogą w Mrzeżynie skorzystać z okazji, aby łowić ryby w morzu.
W Mrzeżynie znajduje się duży kompleks sportowy – Mrzeżyńskie Centrum Sportu. W skład kompleksu wchodzi: hala sportowo-widowiskowa idealnie przystosowana do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, sportów walki, siłownia, sala do fitnessu, ścianka wspinaczkowa, korty do squash, boisko piłkarskie.
Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest skorzystanie z oferty kina na ul. Zabytkowej. Turyści chwalą kino za fajny klimat, miłą obsługę i ciekawe seanse filmowe.
Pogoda
W Mrzeżynie jest bardzo duża wilgotność powietrza dochodząca do 80%. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec natomiast najzimniejszym jest styczeń. Średnio w roku jest tu 16 gorących dni. Najwięcej słońca w ciągu dnia występuje w okresie od maja do sierpnia. Wiosna i lato są tu chłodniejsze niż w pozostałych częściach województwa, zimy są dość łagodne i krótkie (zima trwa 45-50 dni), a jesień dłuższa i cieplejsza.
Dojazd do Mrzeżyna
Do Mrzeżyna można dojechać autobusem lub samochodem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Trzebiatowie. Główni przewoźnicy oferujący przejazd autobusem w gminie Trzebiatów to PKS Gryfice oraz Express Buss. W sezonie letnim częstotliwość kursów autobusów jest o wiele większa niż poza sezonem.
Z Kołobrzegu do Mrzeżyna najkrótsza droga prowadzi przez Grzybowo, Dźwirzyno i Rogowo trasą 3152Z. Pokonanie tej drogi samochodem zajmuje około 35 min.
Turyści, którzy chcą dojechać z Gryfic do Mrzeżyna muszą wybrać drogę wojewódzką nr 109 prowadzącą przez Trzebiatów. Pokonanie tej trasy samochodem zajmuje około 32 min.
Jadąc ze Szczecina do Mrzeżyna można wybrać jedną z dwóch tras: przez Kamień Pomorski lub przez Gryfice. Pokonanie każdej z nich zajmuje około 1 godz. 50 min.
Podsumowanie
Mrzeżyno to miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów w każdym wieku. Imprezy, które się tu odbywają nie pozwolą się nudzić. Szeroka piaszczysta plaża jest miejscem idealnym na odpoczynek w czasie upalnych dni latem ale także gdy jest nieco chłodniej. Jesień i wiosna to okres, gdy w nadmorskim powietrzu jest najwięcej jodu, magnezu i soli mineralnych. Puste plaże zachęcają do spacerów brzegiem morza. Wczasy nad morzem poza sezonem letnim wiążą się z mniejszym kosztem pobytu. Jest mnóstwo zalet przyjazdu nad morze w czasie wakacji, ale należy pamiętać, że także w pozostałych porach roku warto odwiedzić to miejsce.