Szlaki rowerowe na wybrzeżu

Turyści przyjeżdżający nad morze, często korzystają z aktywnych form wypoczynku, a bardzo popularnym sposobem aktywnego spędzania czasu jest jazda na rowerze. Na wybrzeżu znajduje się kilka ciekawych szlaków rowerowych, na które warto się wybrać.

Wschodni Szlak Łącznikowy ma długość 4,2 km i prowadzi przez Rewal i Niechorze. Trasa rozpoczyna się w Rewalu, na skrzyżowaniu ulicy Władysława Łokietka i Matejki i prowadzi przez ulicę Bolesława Chrobrego, a następnie Klifową do Niechorza. Wschodni Szlak Łącznikowy kończy się w centrum Niechorza, obok stacji PKS i Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Główną atrakcją turystyczną znajdującą się na tej trasie rowerowej jest latarnia morska w Niechorzu.

Zachodni Szlak Łącznikowy ma długość około 3,3 km i prowadzi z Pobierowa do Pustkowa. Trasa zaczyna się na dworcu PKS w Pobierowie. Następnie ulicą Grunwaldzką, obok dawnego szpitala należy wyjechać z Pobierowa. Przejeżdżając przez las, po około 2,5 km należy wjechać do Pustkowa. Dalej, przejeżdżając przez skrzyżowanie ulicy Bałtyckiej i Słonecznej trzeba skręcić w kierunku plaży, a następnie w ulicę Magdaleny i Słoneczną, gdzie znajduje się koniec trasy. Jadąc Zachodnim Szlakiem Łącznikowym można zobaczyć atrakcje takie jak: pomniki przyrody – wiązy szypułkowe oraz Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowie.

Szlak rowerowy Rewalska Kraina Słońca  ma długość około 10 km i prowadzi przez Rewal, Trzęsacz i Śliwin. Trasa rozpoczyna się w Rewalu obok wejścia do hali sportowej na ulicy Kamieńskiej i prowadzi ulicami: Szkolną, Słowackiego, Nowy świat, Matejki, Piastowską, Klifową, Mickiewicza, Westerplatte, Saperską, Dworcową i Kamieńską do Trzęsacza. W Trzęsaczu należy skręcić w lewo w ulicę Pałacową, a następnie znów w lewo, w ulicę Dworcową. Dalej należy jechać prosto polną drogą i skręcić w ulicę Kasztanową. Na najbliższym skrzyżowaniu należy jechać obok budynku zabytkowego dworca kolejki wąskotorowej w Rewalu i jechać w prawo drogą gruntową wzdłuż torów. W Śliwinie należy jechać kolejno ulicami: Spacerową, Lipową i Słoneczną. Następnie na skrzyżowaniu ulic: Słonecznej i Kamieńskiej i drogą rowerowo-pieszą prowadzącą do hali sportowej w Rewalu. Głównymi atrakcjami znajdującymi się na trasie Szlaku Rewalska Kraina Słońca są: pomniki Romea i Julii oraz Małego Księcia i Róży, Aleja Róż, pomnik Papieża Jana Pawła II, kościół w Rewalu, pomnik przyrody – ostrokrzew kolczasty, przystań rybacka, pomnik rybaka, Dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Trzęsaczu, budynek zabytkowego dworca kolejki wąskotorowej w Rewalu, stacja Nadmorskie Kolei Wąskotorowej w Śliwinie.

Szlak Śladami Zabytków Architektury ma długość 8,9 km długości. Ta trasa rowerowa prowadzi przez Trzęsacz, Dreżewo i Pustkowo. Szlak Śladami Zabytków Architektury rozpoczyna się w Trzęsaczu, przy skrzyżowaniu ulicy Kamieńskiej z ulicą Pałacową. Z tego miejsca należy kierować się na południe ulicą Pałacową, z której następnie trzeba skręcić w lewo do przystanku kolejki wąskotorowej. Trasa prowadzi dalej płytami betonowymi przez most na Kanale Lądkowskim, obok stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Dreżewie do centrum Dreżewa. Dalej należy kierować się na północ, do Pustkowa, gdzie trasa prowadzi ulicami: Bałtycką i Słoneczną. Koniec trasy znajduje się przy ruinach średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu. Zabytki jakie możemy spotkać przejeżdżając ten szlak to: kościół neogotycki w Trzęsaczu, zespół pałacowo-folwarczny w Trzęsaczu, zespół pałacowo-parkowy w Dreżewie, pomniki przyrody – wiązy szypułkowe, komin starej cegielni, budynki stacji ratownictwa brzegowego, ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Szlak Leśnym Duktem ma długość około 6,6 kilometrowa i znajduje się w Pogorzelicy.  Szlak zaczyna się przy dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i prowadzi przez las, obok zarastającego jeziora o nazwie Konarzewo i „Bielikowych Wydm”. W Pogorzelicy trasa prowadzi przez ulice: Leśną, Wojska Polskiego, Słoneczną. Szlak Leśnym Duktem kończy się na stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Szlak Śladami Rybołówstwa Morskiego ma długość 4,2 km i prowadzi przez Niechorze i Pogorzelicę. Trasa rozpoczyna się przy dworcu PKS w Niechorzu i prowadzi Aleją Bursztynową do Pogorzelicy. W Pogorzelicy należy skręcić w lewo, w drogę równoległą do kanału i dalej kierować się ulicami: Wojska Polskiego, Sołdka, Leśną. Szlak Śladami Rybołówstwa kończy się na dworcu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Ta trasa rowerowa prowadzi obok Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu, kanału Liwka i rzeźb rodziny na rowerach.

Szlak Jeziora Liwia Łuża ma długość 8,8 km i znajduje się na terenie dookoła jeziora Liwia Łuża w Niechorzu. Szlak zaczyna się na dworcu PKS w Niechorzu i prowadzi ulicami Trzebiatowską i Łąkową do Skalna, a następnie do Pogorzelicy. W Pogorzelicy po przejechaniu przez przejazd kolejowy należy skręcić w lewo, na drogę gruntową i jechać nią wzdłuż torów aż do ulicy Jeziornej w Niechorzu. Kierując się ulicą Rybacką dojedzie się do końca szlaku znajdującego się na dworcu PKS w Niechorzu.

Szlak Śladami Historii Niechorza ma długość około 2 km i znajduje się w Niechorzu. Początek trasu to obszar dworca PKS i stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Szlak prowadzi Aleją Bursztynową, ulicą Krakowską, Parkową, Morską, Kolejową, Ludną do ulicy Klifowej. Jadąc Szlakiem Śladami Historii Niechorza można podziwiać głaz narzutowy z pamiątkową tablicą, zabytkową zagrodę chłopską z XVIII-XIX wieku oraz Latarnię Morską.

Letniskowy Szlak Pobierowa ma długość około 5,5 km i  znajduje się w Pobierowie. Początek trasy znajduje się na dworcu PKS i prowadzi ulicami: Wojska Polskiego, Mickiewicza, Grunwaldzką, Spokojną, Ciechanowską, Orzeszkowej, Szczecińską, Reymonta, Pomorską, Południową, Moniuszki. Trasa kończy się na ulicy Zgody. Na trasie Letniskowego Szlaku Pobierowa zobaczymy m.in. grób nieznanego żołnierza, kościół, kompleks sportowy.