Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska to jedna z największych atrakcji turystycznych Niechorza oraz ulubione miejsce turystów, którzy odwiedzają gminę Rewal. Zdaniem mieszkańców jest to najpiękniejsza latarnia na polskim wybrzeżu. Piękna, nie tylko za dnia, ale również w nocy, zjawiskowo oświetlona wieloma kolorami. Mieszkańcy Niechorza są dumni z tego, że to właśnie w ich miejscowości jest tak piękna latarnia. Często słyszą od turystów, że latarnia jest jedną z ciekawszych atrakcji na wybrzeżu, warta odwiedzin mimo długich kolejek w okresie wakacyjnym, ponieważ widok z niej jest bezcenny.

Latarnia morska w Niechorzu, widok na podświetloną latarnię po zachodzie słońca
Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu to druga pod względem wysokości latarnia w Polsce. Dolna część latarni ma kształt prostokąta, natomiast górna – ośmiokąta. Taras widokowy, z którego wczasowicze mogą oglądać okolicę w zasięgu kilku kilometrów, umieszczony jest na wysokości 35,7 metrów. Na taras prowadzi ponad 200 schodów, jednak nie odstrasza to turystów, którzy chętnie pokonują tę drogę, aby ujrzeć piękne widoki.

Światło latarni morskiej w Niechorzu ma zasięg 20 mil morskich, tj. około 37 kilometrów. Zainstalowane zostało na wysokości 62,8 metrów, w miejscu niedostępnym dla turystów. Kiedyś, aby wytworzyć światło, wykorzystywano około 1500 kg oleju rzepakowego rocznie. Obecnie w latarni umieszczona jest żarówka o mocy 1000 W. Światło latarni morskiej ułatwia nawigację marynarzom, żeglarzom i rybakom.

45 metrowa budowla z licowej cegły powstała w 1866 roku, na podstawie decyzji niemieckiego Ministerstwa Żeglugi z 15 maja 1863 roku. Latarnia zaświeciła po raz pierwszy 1 grudnia 1866 roku. Podczas II wojny światowej w 1945 roku laterna została uszkodzona przez pocisk artyleryjski, który zniszczył układ optyczny. Latarnia została odbudowana w 1948 roku, a po raz pierwszy po odbudowie światło rozbłysło 18 grudnia 1948 roku. W 2000 roku przeprowadzono generalny remont całego obiektu, m.in. zamontowano system klimatyzacyjny i automatyczne otwieranie okien, a także odnowiono ceglane mury.

Korona latarni morskiej w Niechorzu i taras widokowy
Korona latarni morskiej w Niechorzu i taras widokowy

Co roku, w trzecią niedzielę sierpnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Z okazji tego święta przewidziane są dodatkowe atrakcje takie jak np. nocne zwiedzanie latarni oraz bieg latarnika.

Latarnia morska znajduje się na ulicy Polnej 30. Można ją zwiedzać cały rok: w sezonie letnim od 10:00 do 20:00, natomiast poza sezonem (oprócz świąt) od 10:00 do 18:00.