Jezioro Resko Przymorskie w Rogowie

Jezioro Resko Przymorskie znajduje się nad morzem Bałtyckim w okolicy Rogowa i Dźwirzyna. Powierzchnia jeziora zajmuje około 580-620 ha. Średnia głębokość wynosi 1,5 m. a maksymalna 2,5 m. Jezioro objęte jest programem Natura 2000 o nazwie Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski.

Z Kołobrzegu nad jezioro dojedziemy w około 15 min a trasa prowadzi przez Grzybowo i Dźwirzyno drogą wojewódzką nr 102. Aby dojechać z Gryfic należy kierować się na Trzebiatów drogą wojewódzką 109, a następnie jechać przez Mrzeżyno i Rogowo. Ze Szczecina najszybsza droga prowadzi przez Nowogard, Gryfice i Trzebiatów, a przejazd zajmuje około 1 godz. 47 min.

Resko Przymorskie to pozostałość po morskiej zatoce oddzielonej pasem lądu od morza, w wyniku nanoszenia piasku przez prądy morskie. Szerokość pasa mierzei wynosi od 0,3 km do 1 km. Jezioro połączone jest z morzem kanałem Resko mającym długość 1300 m, który jest ujściem rzeki Błotnicy. Linia brzegowa jeziora jest dość rozbudowana. Północny brzeg jeziora jest zalesiony. Bagniste i płaskie wschodnie, południowe i zachodnie brzegi porośnięte są trzciną. Wschodnia część jeziora jest znacznie większa i płytsza niż zachodnia.

Istnieje wiele możliwości spędzania wolnego czasu nad jeziorem Resko Przymorskie. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez ornitologów. Miłośnicy ptaków mają możliwość spotkać tu żurawie, łabędzie, berenikle kanadyjskie, gągoły, nurzyki, ogorzałki, edredony i nurki. To także idealne miejsce dla wędkarzy. Jezioro bogate jest w szczupaki, płocie, węgorze, leszcze, sandacze i liny. Pozwolenie na wędkowanie można wykupić w bosmanatach oraz w sklepach wędkarskich. Czas wolny można spędzić wybierając się na wycieczkę rowerową. Wokół jeziora prowadzi 35. kilometrowa trasa rowerowa, która rozpoczyna się w Dźwirzynie i prowadzi przez Karcino, Bieczyno, Gorzysław, Mrzeżyno i Rogowo. Sprawdź ceny noclegów i wczasów w Mrzeżynie w 2018, jeśli chcesz zrobić sobie przerwę podczas wycieczki rowerowej. Jest tu także wiele ścieżek do spacerowania i grzybobrania. Jezioro jest doskonałym miejscem dla żeglarzy, którzy w czasie niekorzystnych warunków na morzu chcą schronić się na spokojniejszych wodach. Północno-wschodni brzeg jeziora jest najkorzystniejszy dla żeglarzy. W Dźwirzynie znajduje się przystań Gminnego Ośrodka Turystyki i Gospodarki Komunalnej. Przystań wyposażona w węzeł sanitarny mieści do 50 jachtów. Obok ośrodka powstały również małe przystanie, które chętnie odwiedzają windsurfingowcy i kitesurfingowcy. Są tu dla nich wspaniałe warunki ponieważ prawie zawsze wieje silny wiatr. Na terenie Przystani Jachtowo-Surfingowej w Dźwirzynie znajduje się wypożyczalnia łodzi wiosłowych i wędkarskich, kajaków i rowerów wodnych.

Resko Przymorskie kryje wiele tajemnic, a co za tym idzie budzi zainteresowanie wielu osób, szczególnie historyków i pasjonatów. Dawniej na wodach jeziora było lądowisko wodnosamolotów. W 1945 roku jeden z nich runął do jeziora zaraz po starcie. W 1987 r. znaleziono szczątki wodnosamolotu Dornier Do-24 oraz przedmioty należące do pasażerów. W kołobrzeskim muzeum znajdują się można zobaczyć fragmenty maszyny, które udało się wydobyć. Na piaszczystym dnie jeziora leży jeszcze jeden samolot niemiecki, który zatonął w trakcie walk o Mrzeżyno. Krążą pogłoski, że samolot przewoził elementy Bursztynowej Komnaty. Niestety, do tej pory nie udało się odszukać wraków, ponieważ dno jeziora jest bardzo zamulone.