Trzygłów

Pomiędzy Gryficami a Płotami można dostać się do miejscowości Trzygłów. Wieś liczy sobie ponad 700 lat i w ciągu tego czasu przechodziła oraz ręce wielu właścicieli  i zarządców.

Początki dworu i pałacu sięgają XVIII  wieku, kiedy to zbudowano prosty szkielet dworu, kryty słomą.  Przebudowany został na początku XVIII wieku: nadbudowano drugą kondygnację i wkomponowano empirowe, proste wejście z gankiem. Elewacje dworu  otynkowano i wykonano ozdobne rowki dzielącymi powierzchnie ścian zewnętrznych budynku na mniejsze. W fasadzie wybudowano wystający gzyms zabezpieczający elewacje przez ściekaniem wody, ozdobiono otwory okienne. Wszystkie wprowadzone zmiany nosiły cechy klasycyzmu.

Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem był Adolf von Thadden –Trieglaff, który dokonał dobudowy trzeciej kondygnacji pałacu z ośmioboczną wieżą, z  klatką schodową. Wykonano dwuspadzisty dach mansardowy. Do południowej ściany szczytowej ryglowego dworu dobudowano reprezentacyjne skrzydło pałacowe. Bogaty wystrój architektoniczny i wnętrza nawiązywały do baroku. W południowej części pałacu urządzono kaplicę poprzedzoną niewielkim holem.

Pałac usytuowany w malowniczym parku nad brzegiem jeziora uniknął zniszczeń wojennych. Po wojnie stacjonowały w nim wojska radzieckie, potem przejęły go Państwowe Nieruchomości Ziemskie. W pałacu utworzono biura oraz lokale mieszkalne.

W latach 60-tych rozebrano część pałacu: ganek i portyk. W neobarokowym (XIX wiecznym) skrzydle pałacu, w głównym holu, zachował się kominek dekorowany kartuszem (ozdobnym obramowaniem) herbowym. Ocalała klatka schodowa, sztukaterie w sali jadalnej i salonie oraz ozdobna stolarka drzwiowa.

Od 1969 r. pałac stał się siedzibą gospodarstwa rolnego – późniejszej Stacji Hodowli Roślin. Obecnie jest własnością prywatną.