Trzęsacz

Charakterystyka miejscowości

Trzęsacz to mała miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim, w gminie Rewal pomiędzy Pustkowem a Rewalem. Trzęsacz leży na 15 południku długości wschodniej, który wyznacza czas środkowoeuropejski. Trzęsacz jest najbardziej znany z ruin kościoła, którego większość zabrało morze, ale oferuje turystom szerokie możliwości spędzania wolnego czasu, i to nie tylko związane z klasycznym plażowaniem.

Krótka historia

Pierwsze informacje o Trzęsaczu pochodzą z 1331 r. Do końca XIX w. Trzęsacz był miejscowością rolniczo-rybacką. Wraz z uruchomieniem 1 lipca 1896 r. przechodzącej przez Trzęsacz Gryfickiej Kolei Wąskotorowej wieś zaczęła się rozwijać. Na przełomie XIV I XV w. w Trzęsaczu wybudowano jeden z najokazalszych kościołów na terenie Pomorza Zachodniego. Kościół znajdował się około 2 km od brzegu morza. W wyniku podmywania klifu, na przestrzeni lat morze zabierało kolejne fragmenty świątyni. Obecnie pozostała jedynie południowa ściana. Trzęsacz zaczął być postrzegany jako miejscowość nadmorska po II wojnie światowej. Szczególne zainteresowanie budziły ruiny kościoła znajdujące się na klifie, które do dziś są wyjątkową atrakcją turystyczną.

Plaża

W Trzęsaczu jest piękna piaszczysta plaża o długości 2 km i szerokości 40 m. Plaża znajduje się pod wysokim na około 12-15 m klifem. Plaża strzeżona ma 200 m i ciągnie się od zejścia przy ulicy Kamieńskiej do zejścia przy ulicy Klifowej. Stanowiska ratownicze stoją co 100 m i są czynne w godz. 10:00 – 18:00. Zjazd na plażę przy ulicy Kamieńskiej jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na plaży w Trzęsaczu wyznaczone są odcinki, na których można spacerować z psami. Jest to zejście nr 27 przy ulicy Klifowej (100 m na wschód) i zejście nr 28 przy ulicy Klifowej (200 m na zachód).

W Trzęsaczu znajduje się taras widokowy. Jest to ogromna konstrukcja ze stali oraz żelbetu mająca wysokość 20 m n.p.m. Z tarasu prowadzą schody na plażę. Platforma widokowa to doskonały punkt obserwacyjny.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W Trzęsaczu znajduje się również rozwinięta baza noclegowa. Turyści mają tu do wyboru nocleg w apartamentach, ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, domkach, campingach oraz na polu namiotowym.

W Trzęsaczu jest kilka sklepów spożywczych, lodziarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami, bujaki i automaty dla dzieci. Można tu dobrze zjeść oraz zrobić zakupy, potrzebne do samodzielnego przyrządzenia posiłku.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Główną atrakcją turystyczną Trzęsacza są ruiny kościoła. Jest to zabytek na skalę europejską. Ruiny to pozostałość po kościele wybudowanym około 2 km od brzegu morza. Poprzez niszczycielską siłę morza, z roku na rok Bałtyk przybliżał się do świątyni. Aktualnie została tylko jedna, południowa ściana tego zabytku. Multimedialne Muzeum na Klifie to atrakcja, która w nowoczesny sposób przedstawia odbiorcy historię Trzęsacza i starego kościółka. Kościół pw. Miłosierdzia Bożego został wybudowany w 1880 r. z powodu zamknięcia kościoła pw. Św. Mikołaja. W Trzęsaczu znajduje się również pałac z XVIII w., który obecnie jest hotelem.

Trzęsacz oferuje swoim turystom wiele aktywnych form wypoczynku. Osoby, które są znudzone leżeniem na plaży mogą np. zagrać w golfa. Znajduje się tu pierwszy w Polsce filcowy minigolf. Chętni mocnych wrażeń mogą skorzystać z okazji, aby przelecieć paralotnią i zobaczyć Wybrzeże Rewalskie z lotu ptaka.

Przez Trzęsacz przejeżdża Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Przejazd koleją to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Kolej kursuje na dwóch trasach: Gryfice – Pogorzelica (ok. 39,5 km) oraz Pogorzelica – Trzęsacz (ok. 10 km). Odrestaurowana i unowocześniona kolej jest chlubą całego Wybrzeża Rewalskiego.

Jazda konna to dobry pomysł na aktywne spędzenie czasu w Trzęsaczu dla osób w każdym wieku. Znajduje się tu stadnina, w której jest ponad 20 koni. Jazdy konnej można nauczyć się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów jeździectwa. Stadnina oprócz jazdy konnej oferuje również wynajem bryczek, kuligi, imprezy dla zorganizowanych grup oraz sesje zdjęciowe.

Miłośnicy wycieczek rowerowych mogą zwiedzić najważniejsze atrakcje Trzęsacza, Dreżewa i Pustkowa wybierając się na przejażdżkę szlakiem Śladami Zabytków Architektury. Trasa ma 8,9 km i rozpoczyna się w Trzęsaczu. Przejeżdżając ten szlak można zobaczyć m.in. neogotycki kościół w Trzęsaczu, zespół pałacowo-folwarczny w Trzęsaczu, zespól pałacowo-parkowy w Dreżewie, wiązy szypułkowe, które są pomnikami przyrody w Pustkowiu oraz ruiny kościoła w Trzęsaczu. Jest to fajny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu a dodatkowo nie trzeba posiadać własnego roweru ponieważ gmina Rewal oferuje system wypożyczalni rowerów. Rewal Bike System umożliwia wypożyczenie roweru w jednym punkcie i oddanie go w innym. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Dodatkowo w Trzęsaczu znajdziemy również prywatne wypożyczalnie rowerów.

Gra w Paintball to kolejna możliwość aktywnego wypoczynku w Trzęsaczu. Jest to rozrywka zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci od 9 roku życia. Na ulicy Kamieńskiej znajduje się tor quadów. Indywidualnie przygotowywane quady umożliwiają bezpieczną jazdę i dobrą zabawę dorosłym i dzieciom. Trzęsacz to miejsce, w którym zarówno przy słonecznej jak i pochmurnej pogodzie turyści nie będą się nudzić, ponieważ mają do wyboru wiele propozycji spędzania wolnego czasu.

W trakcie wakacji i weekendu majowego w Trzęsaczu organizowane są loty widokowe paralotnią, w tandemie. Paralotniarze startują z klifu znajdującego się pomiędzy Rewalem a Trzęsaczem.

Od 2004 roku w Trzęsaczu w święto Bożego Ciała organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej. Na festiwalu pojawiają się wybitni artyści z wielu krajów. Integralną częścią festiwalu są konkursy gitarowe dla uczniów ze szkół muzycznych. Podczas festiwalu odbywają się również wykłady, prelekcje oraz lekcje mistrzowskie. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej stał się na przestrzeni lat kulturalną wizytówką Trzęsacza.

Pogoda

Wybierając się na wczasy nad morze warto zaznajomić się z występującą tu pogodą, aby wybrać porę idealną dla siebie.  Aby skorzystać ze słońca i kąpieli morskich należy zaplanować przyjazd od maja do sierpnia. To właśnie wtedy w ciągu dnia jest najwięcej słońca. Jest to również okres, w którym nad może przyjeżdża najwięcej turystów. Lipiec to miesiąc najcieplejszy ale zarazem najbardziej deszczowy. Wiosna i jesień to najlepiej wpływające na nasze zdrowie pory roku. Właśnie w tym okresie w powietrzu znajduje się najwięcej jodu, magnezu i soli mineralnych. Poza sezonem letnim występuje idealna pora na spacery po pustej plaży oraz odpoczynek w ciszy przy szumie Bałtyku.

Dojazd do Trzęsacza

Do Trzęsacza można dojechać koleją wąskotorową, autobusem lub samochodem. Nadmorska Kolej Wąskotorowa umożliwia przejazd na dwóch trasach. Pierwsza z nich pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą zatrzymuje się na stacjach: Gryfice, Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Gł., Pogorzelica. Druga trasa łączy Trzęsacz z Pogorzelicą i zatrzymuje się oprócz tych dwóch stacji również w Rewalu, Śliwinie, Niechorzu obok Latarni oraz Niechorzu Głównym. Główni przewoźnicy, którzy oferują przejazd osób autobusem całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski i KSK Bus. W ciągu roku funkcjonują dwa rozkłady jazdy: sezonowy i całoroczny. W sezonie częstotliwość odjazdów autobusów jest bardzo duża. Dojazd do pobliskich miejscowości oraz tych położonych w dalszych częściach Polski jest dużo łatwiejszy. W Trzęsaczu funkcjonują również firmy oferujące usługi przewozu osób taksówkami, mające siedziby m.in. w Gryficach.

Ze Szczecina do Trzęsacza można dojechać wybierając jedną z trzech tras: przez Gryfice, Golczewo lub Kamień Pomorski. Najkrótsza z nich to ta prowadząca przez Kamień Pomorski. Podróż ze Szczecina można odbyć trasą E65, która prowadzi do Świnoujścia. W Parłówku drogą wojewódzką nr 107 należy kierować się na Kamień Pomorski, następnie na Łukęcin, a stamtąd drogą wojewódzką nr 102 bezpośrednio do Trzęsacza.

Z Trzebiatowa do Trzęsacza można dojechać przez Cerkwicę lub przez Lędzin. Krótsza droga prowadzi przez Lędzin drogą wojewódzką nr 102 i zajmuje około 22 min.

Aby dojechać z Gryfic do Trzęsacza najkrótszą trasą należy kierować się do Cerkwicy drogą wojewódzką nr 110 a następnie drogą wojewódzką nr 102 przez Karnice i Rewal. Pokonanie tej drogi zajmuje około 29 min.

Podsumowanie

Turyści wybierający się do Trzęsacza na pewno nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Plaża, morze, zabytki, ścieżki rowerowe i festiwale sprawiają, ze każdy znajdzie coś dla siebie.