Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego znajduje się na Alei Bursztynowej 28 w Niechorzu. Powstało 11 czerwca 1994 roku. Pomysłodawcą muzeum był były rybak Henryk Gmyrek. Muzeum powstało w celu szerzenia wiedzy na temat rybackiej kultury wśród mieszkańców i turystów.

Pierwszymi eksponatami muzeum w Niechorzu były narzędzia służące do połowu, łodzie, okazy ryb, fotografie i dokumenty dotyczące rybołówstwa oraz depozyty. Wraz z upływem czasu ilość eksponatów zwiększała się, a muzeum rozpoczęło działalność edukacyjną, nawiązano również kontakt z innymi muzeami. Obecnie najważniejsze eksponaty muzeum to niedawno przekazany na własność oktant czyli dawny przyrząd nawigacyjny, włok czyli sieć rybacka, składająca się z dwóch skrzydeł połączonych matnią oraz rekin bałtycki.

W Muzeum Rybołówstwa Morskiego organizowane są lekcje na temat bursztynów, rybołówstwa, odbywają się także zajęcia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty dla osób indywidualnych. Znajdziemy tu stałe i czasowe wystawy o różnej tematyce.

Każdego roku w Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu organizowane jest Święto Śledzia Bałtyckiego, które przypomina o długiej tradycji rybackiej i znaczeniu rybołówstwa dla mieszkańców wybrzeża. Tego dnia goście muzeum mają okazję za darmo posmakować rybackich wyrobów.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do godziny 16:00 a od 1 lipca do 31 sierpnia czynne jest codziennie od godziny 10:00 do godziny 18:00.

Sprawdź ceny wczasów w Niechorzu w 2018 i nie przepłacaj za kwatery i hotele.