Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Historia Kolei Wąskotorowej zaczęła się u schyłku XIX wieku. Budowa linii kolejowej łączącej Gryfice z Niechorzem rozpoczęła się w 1895 r. 1 lipca 1896 r. po raz pierwszy kolej ruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza.

Powstanie Kolei Wąskotorowej w Gryficach wzmocniło rozwój regionu. Pomiędzy miejscowościami dzisiejszego powiatu gryfickiego powstała sieć połączeń, co w dużym stopniu wpłynęło na życie mieszkańców.

W okresie powojennym zmniejszyła się popularność korzystania z transportu kolejowego na rzecz transportu samochodowego. Brak inwestycji w kolej doprowadziła do stopniowej dewastacji. Gmina Rewal uratowała Kolej Wąskotorową przed ostatecznym upadkiem.  Przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim gmina uzyskała dotację z Unii Europejskiej, dzięki czemu dokonano rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Linia kolejowa na trasie Trzęsacz-Pogorzelica została zmodernizowana, odnowiono wagony i lokomotywy, wybudowano 3 nowe dworce, a dotychczas istniejące wyremontowano. Kolej stała się wizytówką regionu.

W 2013 r. powstała spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa z siedzibą w Pogorzelicy. 1 maja 2014 r. Wąskotorówka ruszyła po raz pierwszy w trasę pod nazwą Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o.

Do niedawna siłą napędową kolejki był parowóz PX48-3916, nazywany Parysem. Parowóz został wyprodukowany w 1950 roku w Chrzanowie, w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce. Kursy parowozem Px-48 zostały zawieszone z powodu remontu. Obecnie przewozy pasażerskie odbywają się składami ciągniętymi lokomotywą spalinową Lxd2 lub wagonem motorowym MBX.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa, linia Pogorzelica-Trzęsacz-Gryfice, atrakcja turystyczna w powiecie gryfickim
Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje na dwóch trasach:

  • Pierwsza ma długość 39,5 km i 14 stacji łączących ze sobą Gryfice z Pogorzelicą a są to: Gryfice, Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Gł., Pogorzelica.
  • Druga trasa ma długość około 10 km i 6 stacji łączących ze sobą Trzęsacz z Pogorzelicą  tj. Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Gł., Pogorzelica.

Sezon przewozowy trwa od 1 maja do 30 września. Bilety można kupić w kasach dworcowych lub u konduktora za gotówkę. Karty płatnicze obsługiwane są tylko w biletomatach, które dostępne są na dworcach w Trzęsaczu, Rewalu, Niechorzu Gł. i Pogorzelicy. Pasażerowie mają do wyboru bilety indywidualne, rodzinne, grupowe i całodniowe. Podczas podróży koleją możliwy jest przewóz zwierząt i rowerów.

26 grudnia 2014 r. po raz pierwszy od czasów PKP i pierwszy raz w XXI wieku Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszyła w trasę zimą.

Podróż Nadmorską Kolejką Wąskotorową to niezapomniana przygoda oraz wyjątkowa atrakcja, która zachwyca podróżnych w każdym wieku.