Jezioro Liwia Łuża w Niechorzu

Jezioro Liwia Łuża położone jest Niechorzu, w gminie Rewal. Jezioro należy do rezerwatu Liwia Łuża. Jego obszar to około 220 hektarów. Położone jest około 300 m od morza. Z Trzebiatowia nad jezioro Liwia Łuża dojedziemy w około 45 min jadąc drogą wojewódzką 102 przez Trzebiatów. Najkrótsza droga z Gryfic nad jezioro prowadzi drogą wojewódzką nr 110 przez Cerkwicę i wynosi 30 km. Jadąc ze Szczecina najlepiej wybrać drogę prowadzącą przez Kamień Pomorski, której pokonanie zajmie nam około 1 godz. 41 min.

Liwia Łuża powstała poprzez odcięcie zatoki morskiej mierzeją o szerokości 400 – 1200 metrów. Jezioro połączone jest z morzem Bałtyckim Kanałem Liwka o długości około 1 km, który przecina plażę oraz stanowi granicę między Niechorzem a Pogorzelicą. W czasie sztormów występuje czasowe zasolenie jeziora, ponieważ ruch wody odbywa się z jeziora i do jeziora. Średnia głębokość jeziora nie przekracza 1 metra. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta oraz podmokła. Dno jeziora w przeważającej części jest muliste. Charakterystyczne dla jeziora są wyspy trzcinowe. Trzciny rosną w szerokości od 5 do 60 metrów od jeziora. Wokół jeziora rosną także rozłożyste olchy.

Gatunki ryb, które żyją w jeziorze to m.in. sandacz, leszcz, lin, okoń, szczupak, węgorz europejski. Ze względu na to, iż jezioro należy do rezerwatu przyrody nie jest łowiskiem ani miejscem uprawiania sportów wodnych. Obowiązuje tu m.in. zakaz kąpieli, zakłócania ciszy, zanieczyszczania wody i brzegów morskich i niszczenia roślinności wodnej.

Dookoła jeziora prowadzi Szlak Jeziora Liwia Łuża o długości 8,8 km. Trasa rozpoczyna się i kończy w Niechorzu oraz jest doskonałym rozwiązaniem dla rowerzystów.

Kiedyś rybacy i turyści wpływali na jezioro łodziami. Obecnie można spacerować tylko wokół jego brzegów.