Pustkowo

Charakterystyka miejscowości

Pustkowo to mała miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Pustkowo leży pomiędzy Pobierowem a Trzęsaczem. Miejscowość ma około 120 stałych mieszkańców i jest również niewielka pod względem powierzchni. Pustkowo to miejsce dla osób chcących odpocząć w ciszy i spokoju, bez tłumów i zgiełku.

Krótka historia

Pierwsze informacje o Pustkowie pochodzą z 1159 r. Można przypuszczać, że jest to najstarsza miejscowość w gminie Rewal. Początkowo w Pustchow, bo taka była dawna nazwa Pustkowa, mieszkali chłopi, w XVII w. miejscowość zaczęto nazywać wioską rybacką.  Pustkowo jako miejscowość letniskowa notowana jest od 1894 r. To właśnie wtedy zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi turyści. Po wojnie, 11 maja 1947 r. w Pustkowie osiedlili się pierwsi stali mieszkańcy. Aby upamiętnić to wydarzenie, w 2012 r. odsłonięto pomnik z okazji 65. rocznicy osadnictwa.

Plaża

W Pustkowie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża. Piękna plaża i spacery po wysokim klifie to prawdziwy relaks dla osób, które przyjeżdżają tu aby odpocząć.  Strzeżone kąpielisko obejmuje 200 metrów linii brzegowej. Przyjazd do Pustkowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla turystów, którzy nie lubią tłoków i ciasnych plaż oraz chcą w spokoju zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Na plażę są trzy zejścia. Dwa z nich prowadzą schodkami na plażę natomiast trzeci umożliwia zjazd dla wózków.

Baza noclegowa

W Pustkowie jest rozwinięta baza noclegowa. Turyści szukający tu noclegu znajdą zarówno apartamenty, pensjonaty, domy gościnne, ośrodki wypoczynkowe, jak również domki letniskowe, campingi, pola namiotowe.

Pomysły na spędzanie wolnego czasu

Teren Pustkowa sprzyja pieszym wycieczkom oraz przejażdżkom rowerowym. Przez Pustkowo przechodzi Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, który jest pieszym szlakiem turystycznym. Stanowi on część czerwonego szlaku nadmorskiego będącego fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9, który prowadzi od Portugalii, przez Polskę aż do Estonii. Gmina Rewal oferuje mieszkańcom oraz turystom „Rewal Bike System”. System ten umożliwia wypożyczenie roweru w jednym punkcie i oddanie go w innym. Wypożyczalnie znajdują się w sąsiednich miejscowościach: Pobierowie, Rewalu oraz Niechorzu. Przez Pustkowo przebiega kilka tras rowerowych, m.in. Zachodni Szlak Łącznikowy. Szlak te ma około 3,3 km długości i ciągnie się przez Pobierowo do Pustkowa. Początek trasy ma miejsce w Pobierowie na dworcu PKS a koniec w okolicach Bałtyckiego Krzyża Nadziei.

Do atrakcji Pustkowa należy przede wszystkim replika krzyża z Giewontu – Bałtycki Krzyż Nadziei. Obok znajduje się replika okrętu. Miejscem wartym uwagi jest także Park Przyjaciół Pustkowa. Msze Święte w Pustkowie odprawiane są na świeżym powietrzu co jest dodatkową atrakcją dla turystów. Co roku, zimą, kolorowe iluminacje rozświetlają uliczki Pustkowa. Pod repliką krzyża z Giewontu pojawia się bożonarodzeniowa szopka, zrobiona z tysięcy lampek choinkowych.

Mieszkańcy Pustkowa oferują również gościom prywatne wieczory taneczne, konkursy karaoke, festyny. Odbywają się tu również profesjonalnie przygotowane imprezy. Co roku organizowany jest Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów „Pustkowo Cup”. Poza tym z Pustkowa do Zakopanego odbywa się Motocyklowy Rajd Pielgrzymkowy.

W tej nadmorskiej miejscowości turyści znajdą wiele miejsc z dobrym jedzeniem. Są tu smażalnie ryb, bary, restauracje. Są tu również sklepy spożywcze, sklepy z pamiątkami, bujaki i automaty dla dzieci.

Pogoda w Pustkowie

Ta urokliwa miejscowość nadmorska jest warta odwiedzin o każdej porze roku. Latem Pustkowo przyciąga turystów chcących opalić się na nadmorskiej plaży. Średnie dzienne nasłonecznienie największe wartości osiąga od maja do sierpnia przy czym maksimum przypada na czerwiec. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, ale jest też miesiącem, w którym notuje się najwięcej opadów. W styczniu występuje najniższa średnia temperatura w ciągu roku, natomiast w lutym najmniej opadów. Wiosną, jesienią i zimą można tu odpocząć w ciszy od miejskiego hałasu i przespacerować się po pustej plaży. Ze względu na bliskość morza w Pustkowie notuje się dużą wilgotność powietrza w ciągu roku.

Dojazd do Pustkowa

Z Kamienia Pomorskiego do Pustkowa najszybciej dojedzie się drogą wojewódzką nr 107 do Łukęcina, a następnie drogą wojewódzką nr 102.

Z Gryfic do Pustkowa najszybciej dojedzie się drogą wojewódzką nr 110 do Cerkwicy i następnie drogą wojewódzką nr 102 przez Karnice i Rewal.

Z Trzebiatowa do Pustkowa najszybciej dojedzie się drogą wojewódzką nr 102 przez Rogozinę i Rewal.

W Pustkowie nie ma dworca kolejowego, lecz busy obsługujące lokalny transport zatrzymują się przy ul. Kamieńskiej. Główni przewoźnicy, którzy oferują swoje usługi całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski i KSK Bus. W ciągu roku funkcjonują dwa rozkłady jazdy: sezonowy i całoroczny. W sezonie częstotliwość odjazdów autobusów jest o wiele większa, a więc dojazd do pobliskich miejscowości oraz tych położonych w dalszych częściach Polski jest dużo łatwiejszy. Działają tu również firmy oferujące usługi przewozu osób taksówkami, mające siedziby m.in. w Gryficach.

Podsumowanie

Wczasy w Pustkowie to doskonała opcja dla osób szukających spokoju, kontaktu z naturą oraz lubiących spacery i rowerowe wycieczki po zakątkach tej urokliwej miejscowości i okolicy.