Pogorzelica

Charakterystyka miejscowości

Pogorzelica to miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim na terenie dwóch gmin: gminy Rewal i gminy Karnice. Atutem miejscowości jest jej położenie wśród lasów sosnowych. Pogorzelica to miejscowość szczególnie chętnie odwiedzana przez osoby poszukujące spokoju i kontaktu z przyrodą. Cisza, która tu panuje pozwala odetchnąć od codziennego zgiełku, wyciszyć się. Słychać śpiew ptaków, szum drzew i fal morskich. Lasy sosnowe, które znajdują się w miejscowości w połączeniu z morskim powietrzem tworzą wyjątkowy klimat.

Krótka historia

Początkowo Pogorzelica należała do wsi Konarzewo. Zamieszkiwana była przez kilka rodzin, które zajmowały się rolnictwem i rybołówstwem. Potencjał Pogorzelicy odkryty został przez profesora Spruth`a z Berlina. Człowiek ten wykupił leśne tereny, które podzielił na działki i sprzedał. Wpłynęło to na rozwój turystyki w miejscowości. Według danych historycznych latem 1939 r. w Pogorzelicy przebywało ponad 6000 turystów. Nazwa Pogorzelica pojawiła się w 1947 r. Na początku w Pogorzelicy powstawały głównie ośrodki kolonijne, w latach 70. zaczęto budować tu ośrodki wczasowe zakładów pracy. Miejscowość została podzielona na dwie gminy. Rolnicza część Pogorzelicy przynależy do gminy Karnice a turystyczna cześć do gminy Rewal. Obecnie Pogorzelica charakteryzuje się licznymi ośrodkami kolonijnymi i sanatoriami położonymi wśród stuletnich lasów sosnowych.

Plaża

W Pogorzelicy jest piaszczysta plaża o długości 4 km i szerokości 30 m. Na plaże prowadzi 8 zejść. Strzeżone kąpielisko o długości 200 m znajduje się od zejścia przy ul. Plażowej do zejścia przy ul. Sztormowej. Kolejne 100 m strzeżonej plaży znajduje się od zejścia przy ul. Morskiej na zachód. W wakacje ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem turystów codziennie od 10:00 do 18:00. Zejście przystosowane dla niepełnosprawnych  znajduje się przy ul. Plażowej. Zejścia na które można wejść ze zwierzętami to zejście nr 1 i zejście nr 2.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Poszukując noclegu w Pogorzelicy znajdziemy głównie ośrodki wczasowe, domki letniskowe, ośrodki kolonijno-wypoczynkowe oraz pola namiotowe, a także apartamenty.

W miejscowości można znaleźć kilka sklepów spożywczych, są lodziarnie, kawiarnie smażalnie ryb, a także restauracje. Turyści chętnie odwiedzają tutejsze sklepy z pamiątkami. Dla dzieci przygotowane są automaty z maskotkami, kulkami oraz bujaki.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Pogorzelica znajduje się na obszarze bogatym w walory przyrodnicze. Występuje tu sosnowy bór bażynowy, który jest rodzajem lasu rosnącym tylko na piaszczystym podłożu. Takie lasy w Polce zajmują powierzchnię zaledwie 50 km2. Szczególnie warto odwiedzić to miejsce pomiędzy sierpniem a październikiem, aby na własne oczy ujrzeć kwitnące wrzosy wśród poskręcanych pni i konarów drzew sosnowych.

W Pogorzelicy znajduje się zarastające jezioro Konarzewo, nazywane również Bagnem Pogorzelickim.  Jezioro ma kształt litery „C” i jest siedliskiem ptactwa wodno-błotnego. Ten teren jest szczególnie polecany dla rowerzystów, wędkarzy oraz osób wybierających się na piesze wycieczki.

Park linowy Revolta spodoba się wszystkim miłośnikom sportów ekstremalnych. Utworzone zostały 4 trasy o różnych poziomach trudności. Park linowy przystosowany jest dla dzieci powyżej trzech lat. Dla rowerzystów został utworzony Szlak Leśnym Duktem. Szlak ma długość 6,6 km i rozpoczyna się przy dworcu kolejki wąskotorowej. Trasa prowadzi przez Liwski Las, obok Jeziora Konarzewo, „Bielikowe Wydmy” a także teren jednostki wojskowej. Bielikowe Wydmy to miejsce, które warto odwiedzić. Swoją nazwę zawdzięczają temu, iż kiedyś w tych okolicach znajdowały się miejsca lęgowe orłów bielików. Wydmy Bielikowe to kilka pagórków znajdujących się w Liwskim Lesie, z których można oglądać panoramę Trzebiatowa, morze oraz dolinę rzeki Regi.

Turyści znudzeni leżeniem na plaży lub którym podczas urlopu nie sprzyja pogoda mogą wybrać się na basen. W Pogorzelicy znajduje się Aquapark czynny codziennie w godz. 8:00 – 21:00 z mnóstwem atrakcji, do których należy m.in.:

  • wiele basenów m.in. basen termalny z wodospadem,
  • zjeżdżalnie,
  • jacuzzi,
  • sauna,
  • ściana wspinaczkowa,
  • wodny plac zabaw dla dzieci.

W miejscowości można także pograć w kręgle lub bilard. Jest to wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

Główną atrakcją Pogorzelicy jest przejazd Nadmorską Kolejką Wąskotorową.

Pogoda

Pogorzelica charakteryzuje się częstymi opadami deszczu (nawet podczas najsuchszych miesięcy). Najwięcej opadów w ciągu roku przypada na lipiec a najmniej na luty. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec natomiast najzimniejszym jest styczeń. Najwięcej słońca w ciągu dnia występuje w okresie od maja do sierpnia. Wiosna i lato są tu chłodniejsze niż w pozostałych częściach województwa, zimy są dość łagodne i krótkie, a jesień dłuższa i cieplejsza.

Dojazd do Pogorzelicy

Do Pogorzelicy można dojechać samochodem, autobusem lub kolejką wąskotorową. W Pogorzelicy kursuje Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Kolej stanowi środek komunikacji ale jest również przede wszystkim atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających gminę Rewal. Nadmorska Kolej Wąskotorowa umożliwia przejazd na dwóch trasach. Pierwsza z nich to trasa pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą. Druga trasa łączy Trzęsacz z Pogorzelicą. Główni przewoźnicy, którzy oferują swoje usługi całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski. W czasie wakacji częstotliwość odjazdów autobusów jest dużo większa niż poza sezonem letnim. Ułatwia to dojazd turystom z różnych części kraju.  Przez Pogorzelicę kursują busy:

  • Express Bus w kierunku Kołobrzegu,
  • KSK Bus i Ober Trans do Szczecina przez Kamień Pomorski,
  • Bartwal do Szczecina przez Gryfice.

Aby dojechać samochodem ze Szczecina do Pogorzelicy najkrótszą drogę pokonamy jadąc przez Kamień Pomorski i Cerkwicę. Droga zajmuje około 1 godz. 44 min. Należy jechać S3 i DK3, w Parłówku należy kierować się drogą 107 na Kamień Pomorski. Następnie drogą wojewódzką nr 103 należy dojechać do Cerkwicy i drogą wojewódzką nr 110 przez Lędzin do Pogorzelicy.

Jadąc z Kołobrzegu do Pogorzelicy należy wybrać drogę wojewódzką nr 102 prowadzącą przez Trzebiatów. Pokonanie trasy samochodem zajmie około 46 min.

Jadąc z Gryfic do Pogorzelicy możemy wybrać dwie trasy. Jedna z nich prowadzi drogą wojewódzką nr 110 przez Cerkwicę. Druga trasa prowadzi drogą wojewódzką nr 109 do Trzebiatowa a następnie drogą wojewódzką nr 102 przez Konarzewo do Pogorzelicy. Obie trasy zajmują około 35 min.

Podsumowanie

Pogorzelica to miejsce chętnie wybierane przez turystów, którzy lubią spacery po lesie oraz grzybobranie. Jesienią jest tu szczególnie pięknie. Jest to pora kiedy kwitną wrzosy, w lesie pojawiają się grzyby a temperatura jest jeszcze na tyle wysoka, że można pojeździć rowerem lub pospacerować po pustej plaży.