Rogowo

Charakterystyka miejscowości

Rogowo (nazywane kiedyś Kępą Nadmorską) jest małą miejscowością położoną w powiecie gryfickim, w gminie Trzebiatów. Rogowo leży pomiędzy Dźwirzynem na wschodzie i Mrzeżynem na zachodzie. W Rogowie jest spokojnie i awet w środku sezonu letniego nie ma tu wielu turystów. Główni goście to rodziny z małymi dziećmi i seniorzy. Rogowo charakteryzuje się ciekawym położeniem. Miejscowość leży nad morzem ale również blisko jeziora i rzeki.

Krótka historia

Pierwsze informacje na temat Rogowa pochodzą z XV w. Gdy port w Regoujściu przestał funkcjonować, część mieszkańców przeniosła się do Mrzeżyna a część osiedliła się w okolicy jeziora Resko Przymorskie. Do 1936 r. Rogowo było wsią rybacką. Później w miejscowości wybudowano wojskowe koszary i lotnisko morskie. Miejscowość rozwijała się, budowano drogi, domyi kanały melioracyjne. Po drugiej wojnie światowej Rogowo stało się miejscowością wypoczynkową dla wojskowych. Początkowo stacjonowały tu wojska radzieckie, a od 1949 r. wojska polskie. Miejscowość nie była dostępna dla ludności cywilnej.  Od 1952 do 1998 r. była tu jednostka wojskowa Wojska Polskiego. Część jednostki wojskowej w Rogowie została przekazana dla miasta Trzebiatów, a pozostałe budynki i tereny wystawiono na sprzedaż. Od tego czasu Rogowo otworzyło się na turystykę.

Plaża

Plaża w Rogowie jest bardzo szeroka pokryta drobnym piaskiem. Linia brzegu morskiego jest wyrównana. Wybrzeże jest dość niskie, dominują piaszczyste wydmy. Oficjalne wejście na plażę jest jedno, ale w miejscowości znajduje się dużo ścieżek prowadzących przez niewielki, nadmorski zagajnik. Nad bezpieczeństwem turystów w okresie wakacji czuwają ratownicy na 100 metrowym odcinku plaży strzeżonej. Przy plaży są dostępne toalety, przebieralnia i bar.

Baza noclegowa

Turyści planujący w Rogowie nocleg mają do wyboru pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki z domkami letniskowymi i campingowymi, domy wypoczynkowe oraz pola namiotowe. Baza noclegowa w Rogowie nie jest ogromna ale wciąż się rozwija.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Rogowo to miejscowość idealna na piesze i rowerowe wycieczki, szczególnie po długiej i szerokiej plaży i po ścieżkach rowerowych łączących miejscowość z Mrzeżynem i Dźwirzynem.

W Rogowie nie ma tu dyskotek ani klubów, a dopiero pod koniec sierpnia w Rogowie robi się dość głośno. Odbywa się tu wtedy Festiwal Muzyczny „Nagle nad Morzem”. Jest to jeden z największych festiwali muzycznych w regionie, który trwa trzy dni. W festiwalu uczestniczą Polacy i Niemcy.

W opustoszałym hangarze wojskowym w Rogowie znajduje się ekspozycja z zabytkowymi samolotami, objęta patronatem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W Forcie Rogowo odbywają się Zloty Wojskowych Pojazdów Ciężarowych „Star Truck” oraz prelekcje i pikniki historyczne.

Pogoda w Rogowie

Rogowo charakteryzuje się dość dużą wilgotnością powietrza. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec natomiast najzimniejszym – styczeń. Wiosna i lato są chłodniejsze niż w pozostałych częściach województwa, zima przebiega dość łagodnie i szybko (trwa 45-50 dni), a jesień przeważnie jest dość ciepła.

Dojazd do Rogowa

Do Rogowa można dojechać samochodem lub autobusem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Trzebiatowie. Główny przewoźnik oferujący przejazd autobusem w gminie Trzebiatów to PKS Gryfice. W sezonie letnim jest bardzo duża częstotliwość połączeń co ułatwia podróż turystom.

Jadąc ze Szczecina do Rogowa należy wybrać trasę w kierunku Nowogardu i dalej przez Gryfice i Trzebiatów. Czas jaki należy poświęcić na pokonanie tej trasy od długości 128km to około 1 godz. 51 min. Alternatywnie można pojechać przez Kamień Pomorski i następnie w kierunku Trzebiatowa.

Jadą z Gryfic do Rogowa najlepiej obrać trasę przez Trzebiatów drogą wojewódzką nr 109. Pokonanie tej trasy zajmuje około 35 min (31km długości).

Trasa z Kołobrzegu do Rogowa ma około 18 km długości i pokonanie jej samochodem zajmuje około 29 min. Należy kierować się trasą 3152Z.

Podsumowanie

Rogowo polecane jest przede wszystkim osobom, które nie lubią zatłoczonych plaż i cenią sobie ciszę. W cały rok jest tu spokojnie, nie ma hałasu. Jest to idealne miejsce na odpoczynek od głośnego miasta.