Trzebiatowskie mosty

Trzebiatów jest malowniczo położony nad rzeką Regą i Kanałem zwanym Młynówką. Rzeka wyznaczała obrys średniowiecznego miasta i tworzyła naturalne granice obronne. W Trzebiatowie zachowały się dwa mosty: na rzece i na kanale.

Kanał Młynówka, odnoga Regi, przepływa obok trzebiatowskiego pałacu w kierunku stacji kolejowej. Most Dworcowy zbudowano w 1905 roku. Ma długość 53,90 m i szerokość 10 m. Konstrukcję żelbetową pokrywa bogata dekoracja. Filary mostu mają lico wykonane z bloków piaskowca. Tarcze czołowe i bariery mostu pokryto tynkiem z boniowaniem, który imituje kamienne ciosy. Na ażurowych balustradach osadzono rzeźby stylizowanych delfinów, które także wykonane są z piaskowca. Rzeźby symbolizują związek mostu z wodą. Dekoracja mostu wyróżnia go spośród innych w regionie, a sam obiekt należy do najpiękniejszych mostów w Polsce.

Obiekt był remontowany w latach 90-tych XX wieku, jednak obecnie znów jest zagrożony i wymaga gruntownego remontu.

Drugim mostem o oryginalnej konstrukcji i architekturze jest most nad rzeką Regą w ciągu ulicy Głębokiej. Jest to jednoprzęsłowy, łukowy most o długości 30 m i szerokości 6,6 m, wzniesiony z bloków kamiennych w 1893 roku. Tarcze czołowe, przyczółki oraz mury oporowe skarp brzegowych także wykonano z kamienia.

Oba trzebiatowskie mosty zostały zbudowane z trwałego materiału, bez filaru pośrodku rzeki, tak aby były odporne na zniszczenia czynione przez bystry nurt Regi oraz kry, spływające wiosną.