Plaże w powiecie gryfickim

W okresie wakacyjnym 71 polskich plaż walczyło o tytuł „Plaży roku 2016”. W rankingu pod uwagę brane były następujące kryteria:

  • czystość plaży,
  • dostępność toalet,
  • czystość toalet,
  • ilość miejsca na kocyk,
  • oferta gastronomiczna.

Zgodnie z rankingiem wśród plaż powiatu gryfickiego najlepiej wypadła plaża w Trzęsaczu zaś najgorzej plaża w Rewalu.

Plaża w Trzęsaczu

Plaża w Trzęsaczu uplasowała się na 3. miejscu wśród polskich plaż. Piękna piaszczysta plaża o długości 2 km i szerokości 40 m znajduje się pod wysokim na około 12-15 m klifem. Plaża jest strzeżona na odcinku 200 m i ciągnie się od zejścia przy ulicy Kamieńskiej do zejścia przy ulicy Klifowej. Stanowiska ratownicze stoją co 100 m i są czynne w godz. 10:00 – 18:00. Zjazd na plażę przy ulicy Kamieńskiej jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na plaży w Trzęsaczu wyznaczone są odcinki, na których można spacerować z psami. Jest to zejście nr 27 przy ulicy Klifowej (100 m na wschód) i zejście nr 28 przy ulicy Klifowej (200 m na zachód).

Plaża w Trzęsaczu, widok z punktu widokowegow stronę Rewala
Widok na plażę w Trzęsaczu

Plaża w Rogowie

Plaża w Rogowie zajęła 4 miejsce. Plaża jest bardzo szeroka i pokryta drobnym piaskiem. Linia brzegu morskiego jest wyrównana. Wybrzeże jest dość niskie, dominują piaszczyste wydmy. Oficjalne wejście na plażę jest jedno. Nad bezpieczeństwem turystów w okresie wakacji czuwają ratownicy na 100 metrowym odcinku plaży strzeżonej. Przy plaży są dostępne toalety, przebieralnia i bar.

Plaża w Pustkowie

Plaża w Pustkowie zajęła 28. miejsce w rankingu. Szeroka na 80 m, piaszczysta plaża ma długość 2 km. Strzeżone kąpielisko obejmuje 200 metrów linii brzegowej. Na plażę prowadzą trzy zejścia. Dwa z nich prowadzą schodkami na plażę natomiast trzeci umożliwia zjazd dla wózków.

Plaża w Pogorzelicy

Pogorzelica uplasowała się na 30. miejscu. W miejscowości jest piaszczysta plaża o długości 4 km i szerokości 30 m. Na plaże prowadzi 8 zejść. Strzeżone kąpielisko o długości 200 m znajduje się od zejścia przy ul. Plażowej do zejścia przy ul. Sztormowej. Kolejne 100 m strzeżonej plaży znajduje się od zejścia przy ul. Morskiej na zachód. W wakacje ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem turystów codziennie od 10:00 do 18:00. Zejście przystosowane dla niepełnosprawnych znajduje się przy ul. Plażowej. Zejścia na które można wejść ze zwierzętami to zejście nr 1 i zejście nr 2.

Plaża w Niechorzu

Plaża w Niechorzu uplasowała się na 38. miejscu. Znajduje się tu piękna, piaszczysta plaża o długości 4 km i szerokości do 60 m. Na plażę prowadzi 12 zejść. Na plaży wybudowano trzy betonowe mola, które biegną w głąb morza a ich zadaniem jest załamanie fal morskich. W wakacje ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów codziennie od 10:00 do 18:00. W tej nadmorskiej miejscowości znajdują się trzy strzeżone kąpieliska:

  • pierwsze obejmuje 200 m od zejścia przy ul. Starowiejskiej do zejścia przy ul. Pomorskiej,
  • drugie obejmuje 100 m od zejścia przy ul. Krakowskiej do zejścia przy ul. Szczecińskiej,
  • trzecie obejmuje 200 m od zejścia znajdującego się niedaleko ul. Leśnej do zejścia przy ul. Wschodniej.

Zejście plażowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ul. Pocztowej. Zwierzęta mogą być wprowadzone na teren kąpieliska jedynie zejściem nr 18 przy ul. Klifowej.

Zachód słońca na plaży w Niechorzu w powiecie gryfickim
Zachód słońca na plaży w Niechorzu

Plaża w Mrzeżynie

48 miejsce zajmuje plaża w Mrzeżynie, która ma długość 3 km i szerokość 30 m. Na plaże prowadzi 10 zejść. Pasmo wydm porośnięte jest sosnowym borem. W czasie wakacji nad bezpieczeństwem turystów czuwają ratownicy. Plaża strzeżona obejmuje 400 m kąpieliska. Dla turystów przygotowane są toalety i przebieralnie. Dostępne są wypożyczalnie leżaków. Plaża w Mrzeżynie jest podzielona przez port morski u ujścia rzeki Regi na dwie części.

Plaża w Pobierowie

Plaża w Pobierowie uplasowała się na 51. miejscu w rankingu. Plaża ma szerokość około 40 m i aż 4 km długości. Na plażę prowadzi 14 wejść. Plaża strzeżona rozpoczyna się od zejścia przy ul. Jana z Kolna na zachód i ma długość 400 m. Stanowiska ratownicze  ustawione są co 100 metrów i w okresie wakacyjnym czynne są codziennie w godz. 10:00 – 18:00. Przy ulicy Jana z Kolna znajduje się zjazd przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz parking dla pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. W czasie od 1 czerwca do 30 września na plaże w Pobierowie nie można wprowadzać zwierząt (wyjątkiem jest zejście przy ulicy Granicznej oraz przy ulicy Ciechanowskiej). Na plaży znajduje się zjeżdżalnia wodna.

Plaża w Rewalu

58. miejsce należy do Rewala. Piaszczysta plaża ma długość 3,5 km i szerokość 50 m. 300 m plaży obejmuje strzeżone kąpielisko – od zejścia przy ul. Westerplatte do zejścia przy ul. Białej. Na plażę prowadzi 8 wejść, zejście do wody jest łagodne. Od 1 czerwca do 30 września nie można wprowadzać na teren kąpieliska zwierząt. Wyjątek stanowią zejście nr 19 przy ul. Brzozowej, nr 20 przy ul. Klifowej i nr 26 przy ul. Szczecińskiej. Zejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ul. Saperskiej. Na plaży dostępne są toalety.