Rewal

Charakterystyka miejscowości

Rewal to miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim, która jest stolicą gminy o tej samej nazwie. Poza piaszczystą plażą można tu znaleźć mnóstwo atrakcji turystycznych, bogatą bazę noclegową i gastronomiczną oraz wiele możliwości do aktywnego wypoczynku.

Krótka historia

Pierwsze informacje dotyczące Rewala pochodzą z 1434 roku, jednak powstanie tej miejscowości datuje się na drugą połowę XIV wieku. Wtedy powstała zbójecka karczma o nazwie Riuale. Wokół karczmy zaczęła tworzyć się niewielka osada. Wieś była podzielona na dwie części: zachodnia leżała w obrębie ziem należących do Śliwina, była podległa kapitule kamieńskiej, natomiast część wschodnia należała do trzęsackich posiadłości von Flemmingów. 1 kwietnia 1905 r. dwie części miejscowości połączono. Rewal jako miejscowość turystyczna znany jest od 1827 r. – to właśnie wtedy otrzymał status kąpieliska. Turyści, którzy odwiedzali Rewal pochodzili przede wszystkim z Berlina i okolic.  W drugiej połowie lat 90 XIX w. w miejscowości zaczęło powstawać dużo obiektów noclegowych. W historii Rewala duże znaczenie ma powstanie Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. 1 lipca 1896 r. miejscowość przecięła pierwsza, zachodnia linia tej kolei.

Plaża

W Rewalu znajduje się piękna piaszczysta plaża. Plaża ma długość 3,5 km i szerokość 50 m. 300 m plaży obejmuje strzeżone kąpielisko – od zejścia przy ul. Westerplatte do zejścia przy ul. Białej. Na plażę prowadzi 8 wejść, zejście do wody jest łagodne. Od 1 czerwca do 30 września nie można wprowadzać na teren kąpieliska zwierząt. Wyjątek stanowią zejście nr 19 przy ul. Brzozowej, nr 20 przy ul. Klifowej i nr 26 przy ul. Szczecińskiej. Zejście przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ul. Saperskiej. Na plaży dostępne są toalety.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Rewal oferuje swoim turystom bardzo obszerną bazę noclegową. Znajdują się tu apartamenty, hotele, ośrodki SPA, pensjonaty, domy gościnne, prywatne pokoje, campingi i domki letniskowe. Chyba każdy znajdzie taki nocleg, który sprosta jego oczekiwaniom, bo jest w czym wybierać. W tej urokliwej nadmorskiej miejscowości jest wiele sklepów z pamiątkami, sklepów spożywczych, sklepów z ubraniami i zabawkami oraz lodziarni, smażalni ryb, pizzerii. Dostępne są ogródki piwne, puby i dyskoteki. Dla dzieci przygotowane są automaty z maskotkami, kulkami oraz bujaki.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Przy ul. Kościuszki znajduje się platforma widokowa z zejściem nad morze. Platforma powstała w 2009 r., ma wysokość 12,5 m n.p.m. Platforma ma betonową konstrukcję i bardzo duży podest o wymiarach 19,5 m na 15 m. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce, aby obserwować wschody i zachody słońca. Zakochani przypinają do barierek kłódki, na znak wiecznej miłości. Wzdłuż klifu znajduje się taras widokowy. Jest to idealny punkt obserwacyjny oraz miejsce do spacerów i fotografowania Bałtyku.

W Rewalu istnieje przystań rybacka, a w niej kilkanaście kutrów należących do tutejszych rybaków. Osoby wypoczywające w Rewalu mogą skorzystać z okazji, aby wczesnym rankiem kupić od rybaków świeżo złowioną rybę.

Miejsca, które warto zobaczyć w Rewalu to niewątpliwie:

  • Nadmorska Kolej Wąskotorowa,
  • aleja róż i zakochanych,
  • oceanarium,
  • wystawa miniatur kolejowych,
  • kościół pw. Najświętszego Zbawiciela,
  • wieloryby i pomnik rybaka, będące symbolem Rewala,
  • park wieloryba,
  • bajkowa chata.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na pewno znajdą w Rewalu sposób na spędzenie wolnego czasu. Miejscowość oferuje swoim turystom wiele możliwości. Znajduje się tu kompleks sportowo-rekreacyjny, w skład którego wchodzi boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki i koszykówki, stadion z bieżnią lekkoatletyczną, hala widowiskowo-sportowa. Do kompleksu należą również trzy boiska do gry w tenisa ziemnego. Korty tenisowe są oświetlone co umożliwia rozgrywki po zmroku. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu. Turyści, którzy lubią jeździć na rolkach, deskorolkach czy też rowerach bmx i posiadają swój sprzęt mogą skorzystać ze skateparku. Obiekt jest bezpłatny i oferuje wiele przeszkód.

W Rewalu znajduje się park linowy Gibon, czynny cały lipiec i sierpień oraz wybrane weekendy września. W parku jest 9 tras o różnym poziomie trudności i 130 przeszkód. Rewal to także idealne miejsce dla rowerzystów.

Znajdują się tu dwa szlaki rowerowe. Wschodni Szlak Łącznikowy ma długość 4,2 km i zaczyna się w Rewalu, a kończy w centrum Niechorza. Szlak rowerowy Rewalska Kraina Słońca ma około 10 km i umożliwia zwiedzenie wielu ciekawych miejsc w Rewalu, jak np. aleja zakochanych, taras widokowy, kościół, przystań rybacką oraz Trzęsacz. Gmina Rewal oferuje „Rewal Bike System”. Jest to system wypożyczalni rowerów, dzięki któremu można wypożyczyć rower w jednym punkcie i oddać go w innym. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Rewalu, Pobierowie i Niechorzu.

Będąc na wczasach w Rewalu można nauczyć się jazdy konnej. Istnieje tu stadnina koni prowadząca kursy jazdy konnej zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z jazdą konna jak również dla tych bardziej zaawansowanych. Naukę jazdy konnej mogą zacząć już dzieci od 6 roku życia, ponieważ stadnina posiada kucyki do tego przystosowane.

W przypadku niekorzystnej pogody lub zimnej wody w morzu, idealnym rozwiązaniem będzie basen. W Rewalu znajdują się trzy ogólnodostępne baseny:

  • kryty basen o wymiarach 14×6 m, obok znajduje się sauna sucha, sauna parowa oraz jacuzzi,
  • basen o wymiarach 14×6 m, dostępne jest również jacuzzi, sauna i bicze wodne, a dla dzieci przygotowany jest płytki brodzik,
  • basen o głębokości 1,35, długości 14 i szerokości 8 metrów; w basenie jest podgrzewana woda i bicze wodne.

Rewal to miejscowość zarówno dla młodszych jak i odrobinę starszych turystów. Są tu  dyskoteki, na których można tańczyć do białego rana. Na ulicach można spotkać artystów pokazujących swoje talenty np. malując obrazy, tańcząc czy grając na instrumentach. Amfiteatr latem prawie codziennie oferuje turystom sporą dawkę atrakcji. Odbywają się tu koncerty, występy kabaretowe, przyjeżdżają gwiazdy polskiej sceny. Co roku w Rewalu organizowane są wybory Miss Bałtyku. Każdego lata odbywa się Festiwal Indii. Od 1985 r. organizowany jest tu Festiwal Szachowy – Konik Morski Rewala.

Pogoda

Warto poznać warunki klimatyczne Rewala, aby wybrać najlepszy dla siebie czas na odpoczynek w tej miejscowości. W Rewalu wiosna i lato są chłodniejsze niż w pozostałych częściach województwa, zimy są łagodne i krótkie, a jesień znacznie dłuższa i ciepła. Dzienne nasłonecznienie najwyższe wartości osiąga w okresie od maja do sierpnia. Istotne dla turystów jest również to, że w stosunku do innych części kraju, słońce dłużej świeci tu także w kwietniu i wrześniu. Lipiec to najcieplejszy ale zarazem najbardziej deszczowy miesiąc. Najwięcej pogodnych dni przypada na koniec wiosny i lata. Miesiącami o największym zachmurzeniu są listopad i grudzień.

Dojazd do Rewala

Obecnie do Rewala można dojechać koleją wąskotorową, autobusem/busem lub samochodem. Nadmorska Kolej Wąskotorowa umożliwia przejazd na dwóch trasach. Pierwsza z nich pomiędzy Gryficami a Pogorzelicą zatrzymuje się na stacjach: Gryfice, Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Gł., Pogorzelica. Druga trasa łączy Trzęsacz z Pogorzelicą i zatrzymuje się oprócz tych dwóch stacji również w Rewalu, Śliwinie, Niechorzu obok Latarni oraz Niechorzu Głównym.

Na ulicy Westerplatte w Rewalu obok przystanku autobusowego znajduje się Sezonowy Punkt Informacji Autobusowej. W tym miejscu turyści mogą dowiedzieć się o kursujących autobusach i busach oraz zakupić bilety.

Przez Rewal kursują busy:

  • Express Bus w kierunku Kołobrzegu,
  • KSK Bus i Ober Trans do Szczecina przez Kamień Pomorski,
  • Bartwal do Szczecina przez Gryfice.

Główni przewoźnicy, którzy oferują swoje usługi całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski. W czasie wakacji częstotliwość odjazdów autobusów jest dużo większa niż poza sezonem letnim. Ułatwia to dojazd turystom z różnych części kraju.

Aby dojechać samochodem ze Szczecina do Rewala najkrótszą drogę pokonamy jadąc przez Kamień Pomorski. Droga zajmuje około 1 godz. 30 min. Należy jechać S3 i DK3, w Parłówku należy kierować się drogą 107 na Kamień Pomorski, następnie na Łukęcin, a stamtąd drogą nr 102 bezpośrednio do Rewala.

Jadąc z Kołobrzegu do Rewala należy wybrać drogę wojewódzką nr 102 prowadzącą przez Trzebiatów. Pokonanie trasy samochodem zajmie około 50 min.

Jadąc z Gryfic do Rewala najkrótsza droga samochodem zajmie nam około 28 min i prowadzi drogą wojewódzką nr 110 przez Cerkwicę.

Podsumowanie

Rewal ma dla turystów bardzo wiele atrakcji. Jest tu co robić o każdej porze roku, niezależnie od pogody. Warto tu przyjechać latem, gdy jest gorąco ale również dosyć tłoczno i hałaśliwie, a życie tętni praktycznie całą dobę. Poza sezonem jest tu również pięknie, znacznie spokojniej i ciszej, jest kameralnie. Można wtedy odpocząć, w ciszy spacerować po pustej plaży i słuchać szumu morza.