Pobierowo

Charakterystyka miejscowości

Pobierowo to miejscowość nadmorska położona w powiecie gryfickim, w zachodniej części gminy Rewal. Jest to największa miejscowość gminy Rewal, nie tylko pod względem powierzchni ale także liczby stałych mieszkańców. Charakterystyczną cechą miejscowości jest pasmowy układ krajobrazu (akwen morski, plaża, wysoki klif, wydmy, lasy sosnowe). Prawie cała miejscowość położona jest w lesie sosnowym co dodatkowo dodaje jej uroku i zachwyca turystów.

Krótka historia

Pierwsze informacje o Pobierowie pochodzą z 1386 roku, kiedy to miejscowość była własnością rodu von Kleis. Początkowo Pobierowo było wioską rolniczą jednak w drugiej połowie XIX wieku charakter miejscowości zaczął się zmieniać. Przyczyną było zasypywanie ziemi uprawnej przez nadmorski piasek. Przekształcanie osady rolniczej w kurort nadmorski zapoczątkował w 1907 roku rolnik Frohreich, który wybudował na terenie Pobierowa pierwszy hotel o nazwie „Seeblick”. Przez długi czas był to jedyny hotel w miejscowości i dopiero około 40 lat później rozpoczęto tu budowę kolejnych domów wypoczynkowych. Dobre połączenie z Berlina spowodowało, że Pobierowo bardzo często odwiedzali niemieccy turyści.

Plaża

Plaża w Pobierowie ma szerokość około 40 m i aż 4 km długości. Na plażę prowadzi 14 wejść. Plaża strzeżona rozpoczyna się od zejścia przy ul. Jana z Kolna na zachód i ma długość 400 m. Stanowiska ratownicze  ustawione są co 100 metrów i w okresie wakacyjnym czynne są codziennie w godz. 10:00 – 18:00. Przy ulicy Jana z Kolna znajduje się zjazd przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz parking dla pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. W czasie od 1 czerwca do 30 września na plaże w Pobierowie nie można wprowadzać zwierząt (wyjątkiem jest zejście przy ulicy Granicznej oraz przy ulicy Ciechanowskiej). W Pobierowie panują dobre warunki do uprawiania windsurfingu oraz innych sportów wodnych. Na plaży znajduje się zjeżdżalnia wodna.

Baza noclegowa

Goście przyjeżdżający do Pobierowa mają do wyboru pokoje gościnne, domki letniskowe i prywatne kwatery znajdujące się nieco dalej od centrum oraz pensjonaty i apartamenty znajdujące się w pobliżu centrum i plaży.

W Pobierowie na ul. Grunwaldzkiej 68 znajduje się Ośrodek Zdrowia, a na ul. Grunwaldzkiej 75, apteka.

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

Główną ulicą Pobierowa jest ulica Grunwaldzka, na której życie tętni 24 godziny na dobę. Ulica ma około 4 km i prowadzi aż do Pustkowa. Stanowi oś Pobierowa biegnącą równolegle do morza. Na Grunwaldzkiej każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno sklepy z pamiątkami jak i lodziarnie, smażalnie, a także puby i ogródki piwne.  Turyści  znajdą tu również liczne sklepy spożywcze oraz sklepy i stoiska uliczne z ubraniami oraz z zabawkami. Znajduje się tu wiele bujaków i automatów dla dzieci.

Do głównych atrakcji Pobierowa należy:

  • magiczny domek, w którym wszystko jest do góry nogami,
  • park linowy „Polskie Morze”,
  • profesjonalne korty tenisowe,
  • hotel Seeblick,
  • skatepark,
  • dom Ewy Braun.

Turyści podczas pobytu w Pobierowie mogą spędzić czas wybierając się na basen. Jest to doskonałe miejsce w przypadku deszczowej pogody, ale również dobry pomysł na aktywny wypoczynek. W Pobierowie znajdują się dwa ogólnodostępne baseny. Jeden z nich to kryty basen z podgrzewaną wodą, w którym jest również jacuzzi oraz sauna parowa i na podczerwień. Basen ma 12 metrów długości, 6 metrów szerokości i 1,3 metra głębokości.  Drugi basen ma wymiary 16 na 8 metrów oraz podgrzewaną wodę.

Gmina Rewal oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom „Rewal Bike System”. Jest to system wypożyczalni rowerów, dzięki któremu można wypożyczyć rower w jednym punkcie i oddać go w innym. Wypożyczalnie rowerów znajdują się w Pobierowie, Rewalu i Niechorzu. Oprócz tego dostępne są liczne wypożyczalnie gokartów i skuterów, a także sprzętu do Nordic Walkingu.

Warto wspomnieć, że przez Pobierowo przechodzi Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, który jest pieszym szlakiem turystycznym. Stanowi on część czerwonego szlaku nadmorskiego będącego fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9, który prowadzi od Portugalii, przez Polskę aż do Estonii.

W Pobierowie organizowane są festyny rodzinne, turnieje sportowe takie jak: międzynarodowe turnieje piłki nożnej, siatkówki plażowej, turnieje koszykówki amatorów, zawody windsurfingowe. Mistrzostwa Polski w Przeciąganiu Liny to coroczna impreza organizowana w Pobierowie. Nocą, w centrum miasta każdy chętny może spróbować swoich sił w przeciąganiu liny oraz wygrać atrakcyjne nagrody. Organizowana jest również „Akademia Słońca – Strefa Aktywnego Wypoczynku”. Podczas Akademii Słońca turyści mogą nauczyć się o tym jak udzielać pierwszej pomocy, bezpiecznie się opalać oraz korzystać z kąpielisk. W ofercie Akademii są także zabawy sportowe, konkursy oraz gry skierowane nie tylko do dzieci, ale także do dorosłych.

Pogoda

W Pobierowie najwięcej słonecznych godzin w ciągu dnia przypada od maja do sierpnia, przy czym maksimum przypada na czerwiec – jest to idealny miesiąc dla osób chcących korzystać z kąpieli słonecznych. Pogoda umożliwia wtedy plażowanie i kąpiele w morzu. Najwięcej opadów notuje się w lipcu (jest to też najcieplejszy miesiąc), a najmniej w lutym. Do Pobierowa wart wybrać się również w pozostałych porach roku. Można wtedy odpocząć od hałasu i w ciszy spędzić urlop. Jesienią i wiosną w powietrzu jest najwięcej jodu, magnezu i soli mineralnych co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Zaletą wczasów nad morzem poza sezonem letnim jest również dużo mniejszy koszt pobytu.

Dojazd do Pobierowa

Dojazd do Pobierowa odbywa się drogą wojewódzką nr 102. Od południa do Pobierowa prowadzi ul. Wojska Polskiego, którą można dojechać m.in. do Kamienia Pomorskiego i Gryfic. Podróż ze Szczecina można odbyć trasą E65, która prowadzi do Świnoujścia. W Parłówku trzeba drogą nr 107 skierować się na Kamień Pomorski, następnie na Łukęcin, a stamtąd drogą nr 102 bezpośrednio do Pobierowa.

Jadąc od strony Kołobrzegu, należy jechać drogą nr 102 przez Trzebiatów.

Jadąc z Gryfic można wybrać jedną z trzech tras:

  • drogę wojewódzką nr 105 przez Świerzno,
  • drogę wojewódzką nr 110 przez Cerkwicę i następnie przez Rewal,
  • drogę wojewódzką nr 110 do Cerkwicy, a następnie drogą wojewódzką nr 103.

Dworzec autobusowy znajduje się w centrum Pobierowa. Główni przewoźnicy, którzy oferują swoje usługi całorocznie to PKS Gryfice, PKS Kamień Pomorski, Ober-Trans i KSK Bus. Przewoźnicy sezonowi to: PKS Zielona Góra, PKS Polbus Wrocław, PKS Poznań, PKS Bolesławiec, PKS Kamienna Góra oraz busy firmy Veolia Transport Kołobrzeg. W ciągu roku są również dwa rozkłady jazdy autobusów – całoroczny i wakacyjny. W Pobierowie są również firmy oferujące przewóz osób taksówkami.

Podsumowanie

Aktualnie Pobierowo to miejsce zarówno dla osób pragnących w aktywny sposób spędzić czas nad morzem, jak i dla tych, które szukają spokoju i ciszy. Szeroki wybór możliwości zarówno w dzień, jak i w nocy z pewnością zadowoli najbardziej wymagającego turystę. Pobierowo stale się rozwija (m.in. przybywają nowoczesne hotele), więc można być pewnym, że z każdym kolejnym rokiem będzie oferowało przyjezdnym coraz to lepsze usługi.