Park znajdujący się w Płotach podzielony jest na park przypałacowy, park miejski i park leśny. Stanowi on jeden z największych i najciekawszych parków pod względem dendrologicznym na Pomorzu Zachodnim, który posiada zarówno cechy parku krajobrazowego jak i leśnego.
Park ma powierzchnię 216 200 m2 i położony jest w południowo-wschodniej części miasta. Od 31 lipca 1976 roku park jest wpisany do rejestru zabytków. Park należy do kompleksu pałacowo-parkowego, na którego obszarze znajduje się Nowy Zamek. W całym parku rośnie około 1150 drzew, wśród których dominującym gatunkiem jest buk, stanowiący około 35% drzewostanu.
Charakterystyczna dla parku w Płotach jest aleja lipowa, na którą składa się 51 wiekowych lip rosnących po obu stronach drogi. Aleja lipowa łączy park z lasem. Oprócz tego w parku znaleźć można również modrzew japoński, jodłę olbrzymią, świerk i dąb szypułkowy, które należą do pomników przyrody.
W parku przypałacowym rośnie wiele różnorodnych gatunków roślin, do których należy prawie 70 gatunków drzew i 40 gatunków krzewów. Wśród nich jest również wiele odmian obcego pochodzenia. Do rzadkich gatunków drzew i krzewów rosnących w parku zaliczyć można m. in.: świerk biały, sosny górskie, limby, choinę kanadyjską, daglezje, orzeszniki gorzkie oraz dęby czerwone, perłowiec japoński, katalpy, dąb błotny, magnolie, kasztanowiec drobnokwiatowy, dereń świdwa, jałowiec płożący, ligustr pospolity i pigwowiec okazały. Zwiedzając park warto zwrócić uwagę na pięknego białego kasztanowca, którego konary wrastają w ziemię i tworzą jakby altanę.
Park ciągnie się wzdłuż rzeki Regi, a spacerując nad brzegiem można spotkać kaczkę krzyżówkę, która licznie zamieszkuje jej wody.
Stare drzewa, skrywają długą historię. Warto odwiedzić to miejsce, by przespacerować się alejkami i spędzić wolny czas wśród przyrody. Jest to idealne miejsce, w którym można wyciszyć się i posłuchać śpiewu ptaków.