Baszta Prochowa w Trzebiatowie to cylindryczna wieża o średnicy 4 m i wysokości 14 m. Jest zbudowana z cegły i pokryta dachem namiotowym. Konstrukcja powstała na przełomie XIII i XIV wieku i jest elementem murów obronnych miasta. Pierwotnym przeznaczeniem baszty było składowanie prochu strzelniczego. Wieża służyła także jako punkt obserwacyjny od strony rzeki Regi. Wewnątrz znajdują schody, które prowadzą na kolejne piętra posiadające wąskie okna, oświetlające wnętrze baszty.
Pozwolenie na budowę murów obronnych oraz fos miasto uzyskało od księcia Bogusława IV w 1299 roku. Baszta połączona jest z murami, które pełniły funkcje defensywne. W Trzebiatowie zachowała się część murów obronnych, licząca około 2,5 km. Są to mury ceglane, zachowane w dobrym stanie. Przy murach, od strony wschodniej, zachowały się dwie fosy.
Nie przetrwała jednak żadna z czterech bram prowadzących do średniowiecznego miasta:
- Kołobrzeska – usytuowana przed mostem na Kanale Młyńskim,
- Gryficka – na trakcie do Gryfic,
- Żeglarska – w kierunku północno-zachodnim
- Łaziebna – na trakcie do Białoboków.
Fosy wykopane w odcinku południowym i wschodnim oraz północno-zachodnim (pod Bramą Gryficką) wzmacniały system obronny miasta. Obronność zwiększała również rzeka Rega, która stanowiła dodatkową, naturalną przeszkodę.
Baszta zwana jest także Basztą Kaszaną. Legenda mówi, że w XV wieku jeden ze strażników, który nocą pilnował murów miejskich, strącił z wieży gorącą kaszę. Spadła na ona na głowę jednego z wrogich wojów. Był to Gryficzanin, który z innymi szykował się do szturmu na Trzebiatów. Głośny krzyk postawił na nogi obrońców miasta i dzięki temu zasadzka nie powiodła się. Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy Trzebiatowa organizują co roku Święto Kaszy. Podczas tej imprezy można oglądać m. in. Pokazy walk wojów, stoiska z rękodziełami i koncerty.