Brama Kamienna jest jednym z najstarszych elementów fortyfikacji Gryfic, wraz z murami obronnymi, Bramą Wysoką i nieistniejącą już dziś bramą tzw. „Reską”.
Zbudowana w XV wieku, położona jest w północnej części Starego Miasta Gryfic. Podobnie jak Brama Wysoka, była miejscem poboru podatków od rzemieślników, kupców i chłopów przyjeżdżających na targ i jarmark.
Jej nazwa wzięła się od kamiennego młyna, który niegdyś znajdował się w pobliżu i dlatego zwana też była „Bramą Młyńską”.
W wieku XIX obiekt zaprzestał swojej pierwotnej funkcji obronnej. Do końca II wojny światowej był przez Niemców wykorzystywany jako zajazd i kręgielnia.
Podobnie jak i inne budynki, po wojnie, w czasie budowy państwowości polskiej i odbudowy miasta z gruzów, przez wiele lat obiekt był niewykorzystywany, mimo swych walorów, w tym atrakcyjnego położenia na trasie w kierunku Niechorza, Rewala, Trzebiatowa i Kołobrzegu. W latach 90-tych wykorzystywany był jako obiekt rozrywkowo-gastronomiczny, a następnie sportowo-rehabilitacyjny.
W 2009 roku, po przeprowadzeniu gruntownego remontu, przeznaczony jest do celów hotelarskich. Znajduje się tu 16 miejsc noclegowych. Działa tu też Dom Pracy Twórczej, w którym panie z Koła Gospodyń Miejskich tworzą przepiękne wyroby koronkowe i inne, sprzedawane i wystawiane przy okazji imprez i uroczystości w mieście Gryfice.
Ciekawostką jest funkcjonowanie odnowionego starego zegara, znajdującego się od strony południowej, przy którym odtwarzany jest w ciągu dnia hejnał miasta.
Funkcjonalność tego miejsca sprzyja przyjezdnym. Może on w zabytkowym, średniowiecznym obiekcie spędzić noc, wypocząć, przygotować się do zwiedzenia miasta i okolicy czy też spędzić czas nad morzem, znajdującym się ok. 30 kilometrów od Gryfic.