7 czerwca 2019 r. w gryfickim szpitalu po raz pierwszy została wykonana artroskopia stawu biodrowego. Pacjentka – 33-letnia sportsmenka – po dwóch dniach zadowolona opuściła Oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej.

Zabieg artroskopii stawu biodrowego polega na wykonaniu niewielkich cięć skórnych w okolicy biodra, wprowadzeniu pod odpowiednim kątem optyki i narzędzi do stawu. Następnie, z pomocą monitora HD, usuwa się wyrośla kostne, które blokują ruchy w stawie i nasilają bóle, i naprawia się uszkodzony obrąbek panewki stawu biodrowego, który jest jego naturalną osłoną. Naprawa obrąbka stawu biodrowego polega na jego odświeżeniu i umocowaniu do kości biodrowej przy pomocy tzw. kotwic bezwęzłowych o bardzo niewielkiej średnicy. Przeprowadzenie takiego zabiegu ma na celu uchronienie pacjenta od przewlekłych dolegliwości bólowych, a może nawet pomóc uniknąć alloplastyki – czyli wymiany stawu na sztuczny.

Zabieg przeprowadził dr Maciej Płończak w asyście dra Krzysztofa Pobłockiego. Dr Płończak wywodzi się z Kliniki Ortopedii w Otwocku i tego typu zabiegi wykonuje z wielką wprawą i dobrymi efektami od kilku lat.

Zabieg jest finansowany w ramach kontraktu z NFZ.