7 grudnia w Gryfinie odbył się, zorganizowany przez OSiR Gryfino i UKS Biały Pion Gryfino, Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach. Starło się w nim ze sobą 15 drużyn (łącznie 60 młodych szachistów) z całego województwa zachodniopomorskiego – w tym zespół z Prywatnej Językowej Szkoły Podstawowej TOP LINK Gryfice, który w zawodach wywalczył trzecie miejsce!

Drużyna PJSP Top Link z medalem mistrzostw młodzieży szkolnej w szachach
Drużyna PJSP Top Link z pucharem.

Jak przebiegał turniej?

Na początku gryficka drużyna wylosowała wolny los, co w prawdzie daje duży punkt lecz jest niekorzystne w punktacji pomocniczej. W rundzie drugiej natomiast młodzi Gryficzanie starli się z zespołem z SP nr 1 w Wałczu. Był to dla nich świetny mecz – zwyciężyli we wszystkich czterech partiach.

Kolejna, trzecia runda, była równie udana dla zespołu z  Gryfic. Tym razem zmierzyli się z drużyną z Myśliborza (SP nr 3) – i również wygrali we wszystkich czterech starciach!

Szachiści PJSP podczas turnieju
Szachiści PJSP Top Link walczą o punkty w IMS w Szachach.

Dobra passa na chwilę skończyła się podczas rundy czwartej, kiedy to z kolei SP nr 3 z Choszczna pokonało szachistów z Gryfic we wszystkich walkach. Po tym chwilowym kryzysie jednak gryficcy zawodnicy nie stracili ducha – w rundzie piątej w walce z zespołem gospodarzy, SP nr 3 z Gryfina, ponownie wygrali 4-0!

Następnie starli się z zespołem z Kołobrzegu (SP nr 8), z którym zwyciężyli 3-0, a w ostatniej rundzie zremisowali z Katolicką SP Koszalin.

Ostatecznie, tak samo jak drużyny z Koszalina i Goleniowa, zawodnicy z TOP Link zdobyli 8 dużych punktów, o pozycji Gryficzan zadecydowała więc punktacja pomocnicza (suma punktów wszystkich zawodników – 18). Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Kołobrzegu, natomiast drugie – zespół z Choszczna.

Zwycięzka drużyna IMS w Szachach
Zwycięzka drużyna IMS w Szachach.

Mówiąc o sukcesach uczniów z TOP Link Gryfice, warto wspomnieć również o turnieju, który odbył się dzień później, 8 grudnia, w Kołobrzegu. Był to 3 turniej z cyklu Grand Prix Szkół Podstawowych, podczas którego gryficką szkołę reprezentował Sebastian Błoński. Udało mu się zająć piąte miejsce, czym dołożył cegiełkę do punktacji szkoły.

Nagrodzeni w GP Szkół Podstawowych w Kołobrzegu
Nagrodzeni w GP Szkół Podstawowych w Szachach

Poniżej  przedstawiamy tabelę z wynikami wszystkich drużyn startujących w turnieju. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach - tabela wyników. Źródło: chessarbiter.com.
Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach – tabela wyników. Źródło: chessarbiter.com.