Czas na kolejną dawkę szachowych informacji z regionu i kilka ciekawostek ze świata.

Światowe szachy wciąż żyją meczem o mistrzostwo świata, w którym po 12 partiach jest wynik 6:6, co oznacza, że już w środę 30 listopada 2016 rozpocznie się dogrywka w szachach szybkich. Zobaczymy kto po kolejnych 4 partiach będzie lepszy – Carlsen czy Karjakin, a może będziemy świadkami partii błyskawicznych w dalszej części „spektaklu”?

W regionie w miniony weekend odbyły się dwa turnieje – w Kołobrzegu i w Nowogardzie.

W sobotę, w 19 listopada w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu, odbył się X Ogólnopolski Turniej o Puchar „Pana Cogito” który upamiętnia osobę Zbigniewa Herberta – „księcia poetów”.

W zawodach uczestniczyło 61. szachistów, w tym czterech z UKS Szach Gryfice i trzech z Trzebiatowa.
Zawody wygrał faworyt – Kamil Plichta z Kołobrzegu – który wyprzedził Julię Antolak z klubu Solny Grzybowo i Mirosława Mielczarskiego z Hetmana Koszalin. Najlepszy z gryficzan – Tobiasz Smal – zajął 5. miejsce.

48. Szymon Królikowski (Trzebiatów)
52. Bartłomiej Hryniewski (UKS Szach Gryfice – 7. w klasyfikacji do lat 14.).

W niedzielę, 27 listopada, w Nowogardzie, po raz 9. rozegrano Memoriał Janusza Kaweckiego, upamiętniający osobę nowogardzkiego szachisty.

W turnieju sędziowanym przez gryfickiego sędziego – Kazimierz Łaszewskiego – grało 32. szachistów, w tym pięciu z powiatu gryfickiego.

Turniej wygrał Arkadiusz Korbal ze szczecińskiego Gryfa przed Adamem Czuchnickim z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, Najlepszy z gryficzan – Jakub Kubiak – zajął 4. miejsce.

4. Jakub Kubiak (UKS Szach Gryfice – I miejsce w klasyfikacji juniorów),
14. Szymon Królikowski (Trzebiatów)
21. Paweł Goździk (Płoty)
24. Kamil Łabędzki (UKS Szach Gryfice – III miejsce w klasyfikacji juniorów)
25. Marian Turczyński (Płoty)
Zapowiedź nadchodzących turniejów:

• W niedzielę, 4 grudnia, w Kołczewie k/Dziwnowa rozpoczyna się trzydniowy (kolejne dni to 17 i 18 grudnia) turniej na kategorie szachowe. UKS Szach Gryfice organizuje wyjazd na ten turniej.
  • W sobotę, 3 grudnia, w Koszalinie i w Choszcznie odbędą się turnieje mikołajkowe dla dzieci do lat 12. W Koszalinie będą grać juniorzy UKS Szach Gryfice.

Poniżej fotogaleria z minionego weekendu szachowego (zdjęcia: Kazimierz Łaszewski):