Po raz kolejny w Gryficach 1 sierpnia obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Tegoroczne obchody zostały zorganizowane przez Związek Drużyn ZHP „Rega”, przy wsparciu Gryfickiego Domu Kultury oraz Gminy Gryfice.

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W Gryficach pojawili się harcerze, którzy rozklejali obwieszczenia i informacje z okresu wybuchu powstania.

Gryficcy harcerze sprawili, że przez praktycznie cały dzień, aż do Godziny „W”, mieszkańcy miasta mogli usłyszeć powstańcze audycje. Co pół godziny od 10:00 w centrum Gryfic rozbrzmiewały relacje świadków, powstańcze piosenki. Na mieście pojawili się harcerze, którzy rozklejali obwieszczenia i informacje z okresu wybuchu powstania. Po południu na placu Zwycięstwa zaczęła coraz wyraźniej zarysowywać się wielka powstańcza kotwica.

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W Gryficach pojawiły się obwieszczenia i informacje z okresu wybuchu powstania.

Już na pół godziny przed Godziną „W” z głośnika zaczęły rozbrzmiewać powstańcze utwory- a w ich tle słychać było rozmowy osób gromadzących się w centrum miasta, by uczcić chwilą pamięci pamięć Powstańców. Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny. Centrum miasta zatrzymało się w ciszy na minutę. Minutę upamiętniającą nie tylko wybuch Powstania Warszawskiego, ale również coś więcej.

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Po południu na placu Zwycięstwa w Gryficach pojawiła się wielka powstańcza kotwica.

– Obchodząc w tym roku 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego należy pamiętać nie tylko o tych, którzy walczyli. Ważna jest też pamięć o tych, którzy byli niejednokrotnie zwykłymi mieszkańcami miasta- ten dzień to również chwila refleksji nad ich rolą w okupowanej Warszawie. Pamiętajmy o wszystkich poległych, o skutkach tego, co stało się w mieście. Nasza stolica została praktycznie zrównana z ziemią. Zatrzymując się na minutę, oddajemy hołd tym, którzy polegli – nie tylko walczącym Powstańcom. – mówi harcmistrz Paweł Kamiński, organizator uroczystości.

Po zakończeniu minuty ciszy harcerze zaprosili wszystkich zgromadzonych mieszkańców do wykonania wspólnego zdjęcia przy namalowanej powstańczej kotwicy, a następnie odczytane zostało „Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków”.

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Harcerze i mieszkańcy na placu Zwycięstwa w Gryficach.

– Dzisiejsza rocznica pokazuje nam, że wśród nas są jeszcze nieliczne osoby, które mogą przekazywać nam żywą historię. Nie taką, którą znajdziemy w podręcznikach, lecz opartą na indywidualnych wspomnieniach i relacjach. Powstańcy przekazując swoje przesłanie podkreślają, że niebawem już ich może nie być- zdają sobie z tego sprawę. Podobne przesłanie zostało złożone przez ostatnich weteranów walk podczas tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Rozkazem specjalnym Naczelniczki ZHP został ogłoszony „Alert Pamięci” dla wszystkich harcerzy – głoszący właśnie o tym, by w tym szczególnym czasie kultywować pamięć oraz rozmawiać ze świadkami historii, zbierać od nich relacje. I takie działania będziemy również niebawem chcieli podjąć. Mogą być Państwo pewni, że jeszcze kilka wydarzeń postaramy się zorganizować. – opowiadał druh Paweł o dalszych planach harcerzy.

Przesłanie Powstańców Warszawskich do Młodych Polaków

My, Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej, 1 sierpnia 1944 roku podjęliśmy walkę z przeważającymi siłami wroga. Przeciwstawiliśmy się totalitarnemu złu, walcząc o wolną Polskę i jej stolicę. Stanęliśmy w obronie wartości, które dla nas były ważniejsze niż życie. Dziś nie musimy już o te wartości walczyć, ale mamy obowiązek kształtować rzeczywistość, w której będą one stale obecne.

W dniu 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy powierzyć Wam, Młodzi Przyjaciele, pielęgnowanie tych wartości – po to, aby następne pokolenia pamiętały o nich, czerpiąc z nich siłę i inspirację.

Oto wartości, które Wam przekazujemy:

Wolność
Miłość do Ojczyzny
Wierność
Męstwo
Honor
Prawość
Przyjaźń
Tolerancja
Pomoc Słabszym
Sumienność

Zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia. Wierzymy, że będziecie budować świat oparty na tych wartościach.”

Warszawa, 1 sierpnia 2019 r.

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Pamiątkowe zdjęcie.
Poprzedni artykułFestyn Rybny Mrzeżyno 2019 – sprawdź co będzie się działo
Następny artykułGryfickie Lato Muzyczne: “W krainie bluesa” z Marek Makaron Motyka Trio