Każdego roku na początku grudnia obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu. Święto ma na celu przybliżenie tematu związanego z zespołem chorobowym, na który według statystyk w Polsce cierpi jedno na 300 dzieci, natomiast w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii aż jedno dziecko na 100.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym. Jego objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Zaburzenia spektrum autyzmu są obecnie najczęściej występującymi zaburzeniami na świecie. Generalnie autyzm to zaburzenie, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem i subiektywnym poczuciu odizolowania.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu w Gryficach odbyły się otwarte wykłady i warsztaty prowadzone m.in. przez logopedę Martę Augustyniak, kynoterapeutę Małgorzatę Jędruszek (prowadzącą terapię z udziałem odpowiednio wyszkolonego psa), psycholog Beatę Wydmuch-Mruk, matkę dziecka z Zespołem Aspergera.
Nasza redakcja wybrała się na wykład, po którym była okazja porozmawiania m.in. z panią Pauliną Drabik-Mętlak oraz organizatorką spotkania panią Beatą Wydmuch Mruk.