Święto Halloween obchodzone jest 31 października w takich krajach tj. Stany Zjednoczone, Kanada, Irlandia czy Wielka Brytania. Wywodzi się z tradycji pogańskiej od ponad 2 tysięcy lat. Święto Halloween zapoczątkowali Celtowie, którzy zamieszkiwali tereny obecnej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji. Miało ono potrójne znaczenie: żegnano wówczas lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Było to również pożegnanie starego i powitanie nowego roku (z okazji zakończenia żniw).
W tym dniu kapłani celtyccy szczególnie czcili boga śmierci, który wywoływał duchy, złych zmarłych, którzy odeszli w ostatnim roku. Według wierzeń ówczesnych, duchy wędrowały od domu do domu i dokazywały mieszkającym tam ludziom. Aby się ich ustrzec, składali na progu ofiary: żywność, napoje, smakołyki.
Dzień 1 listopada też był świętem celtyckim, bo z okazji nowego roku oddawali cześć słońcu – bóstwu, które dawało życie i ciepło.
W 834 roku papież Grzegorz IV wprowadził do Kościoła uroczystość Wszystkich Świętych jako święto pamięci o zmarłych. Początkowo obchodzono je w miesiącu maju. Jednak społeczeństwo czciło święto duchów celtyckich na przełomie października i listopada. Widząc te praktyki, papież przeniósł katolicką uroczystość Wszystkich Świętych w miejsce Halloween.
Mimo upływu wieków tradycja Halloween jest kultywowana wśród potomków Celtów. Przenieśli „swoje” święto nawet za ocean – do USA i Kanady. Mimo, że nigdy nie było chrześcijańskie tylko pogańskie, to trwa w mentalności społeczeństw i rozszerza się na kraje wierne katolicyzmowi.
Do Polski Halloween przybyło z Zachodu w latach 90-tych wraz z powracającymi pracownikami. Młodzież i dzieci to największa grupa, która świętuje w ostatni dzień października. Mówi się, że to fajna zabawa dla dzieci, które rodzice przebierają za wiedźmy, kościotrupy, szkielety, śmierć czy wilkołaki. Jest to dla nich wspaniała zabawa. Bez żadnych podtekstów i przemyśleń. Oby jak najwięcej zebrać słodyczy i jak najwięcej ich zjeść.
W ostatnich latach coraz częściej i głośniej Kościół wypowiada się na temat Halloween. Krytykuje media na promowanie Halloween jako święta. Szkołom i przedszkolom zabrania organizować zabaw wśród dzieci i młodzieży. Podkreśla, że Halloween jest sprzeczne z obchodzonym 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Nie godzi się na tolerancję wobec zła, które Halloween promuje. Do rodziców należy jednak decyzja, jak przygotować dziecko do Halloween. Jak wytłumaczyć, dlaczego takie stroje i maski, bo przecież nie z bajki, i jak stara tradycja odnosi się do tej kultywowanej obecnie.
A komu najbardziej służy święto Halloween? Przede wszystkim właścicielom sklepów, którzy oferują upiorne stroje i akcesoria do przebrania, czy klubom organizującym przebierane zabawy. Można tego doświadczyć również w Gryficach, gdzie z okazji Halloween pojawiają się okolicznościowe zabawy i promocje, oferowane nie tylko przez dyskoteki, a również przez firmy, czy kluby sportowe.
Niezależnie od tego, jak obchodzony jest ten czas, wiąże się z pamięcią o zmarłych. Przy spotkaniu na grobach bliskich pamiętajmy zatem o bliskiej nam tradycji zapalenia znicza za dusze tych, którzy odeszli. Pomoże to również wprowadzić wszystkich w atmosferę zadumy, szczególnie po zmroku, przy przepięknym widoku cmentarzy oświetlonych blaskiem tysięcy świec. Zarówno gryficki cmentarz, jak i te w Płotach, Trzebiatowie i innych miejscowościach, na kilka godzin zamieniają się w niezwykłe, warte odwiedzenia miejsce.