Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał decyzję, która umożliwi wojsku udzielanie pomocy Policji. Pomoc dotyczy wsparcia w patrolach na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny. Decyzja ta nie oznacza jednak, że wojsko zostanie użyte, by pilnować porządku w miastach.
Decyzja ta jest kolejnym elementem umożliwiającym wsparcie resortu obrony na rzecz administracji cywilnej w walce z rozprzestrzenieniem się koronawirusa.
Ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wspierają oni między innymi służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granic oraz pomagają osobom w transporcie medykamentów do szpitali.
Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego, które jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.
Wojska Obrony Terytorialnej, na polecenie ministra obrony narodowej, uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.
We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Przygotowany przez wojsko kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu umożliwia odbywanie kwarantanny. Siły zbrojne są gotowe wydzielić samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej. W działania prewencyjne włączyły się WOT, które w portach lotniczych pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. W działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa są gotowe włączyć się uczelnie wojskowe, podchorążowie w razie potrzeby wesprą administrację i samorządy.
Źródło: gov.pl