Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jest to akcja oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają potrzebującym rodzinom. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Tu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.
Szlachetna Paczka to również jeden z najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Know-how i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. Szlachetna Paczka łączy to wszystko.
Już dziś wiadomo, że Szlachetna Paczka w 2020 roku będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pandemia stawia przed wolontariuszami całkiem nowe wyzwania. Żeby dotrzeć do 30 tys. potrzebujących rodzin, w tym tych dotkniętych skutkami pandemii, potrzeba 9,5 tysiąca wolontariuszy.
Okazuje się, że w naszym, gryfickim powiecie też będą działali, a po długim okresie swego rodzaju „niebytu”, pojawił się nowy lider Szlachetnej Paczki.
Tomasz Aniuksztys, bo o nim mowa, jest człowiekiem z pasją, który w robieniu fajnych rzeczy znalazł już dawno sposób na życie. Działa również w Stowarzyszeniu „Z Pomysłem”, znanym w powiecie z fantastycznych projektów dla wszystkich. Tomek cały czas podkreśla, że nie robi tego sam, nawet kiedy odpowiada na nasze pytania, robi to w liczbie mnogiej.
Redakcja: Długo nie było lidera Szlachetnej Paczki na naszym terenie. Skąd pomysł, żeby to zmienić?
Tomek Aniuksztys: „Zobaczyliśmy ogłoszenie, stwierdziliśmy, że jako Stowarzyszenie robimy wiele rzeczy, więc czemu nie zrobić kolejnej, co prawda pod innym szyldem, ale będziemy działali wszyscy. Mieści się to w kanonie naszego zainteresowania jako Stowarzyszenia. Stwierdziliśmy, że jest to fajna sprawa pomagać innym, zgłosiłem chęć współpracy i tak ruszyliśmy. Już zgłaszają się wolontariusze, a od września ruszamy z projektem pełną parą, bo trzeba robić dobre rzeczy, tak stwierdziliśmy.”
Redakcja: Rozumiem, że ludzie ze Stowarzyszenia już są wolontariuszami Szlachetnej Paczki?
Tomek Aniuksztys: „Tak, oczywiście. Nie wyobrażamy sobie żeby było inaczej. Może nie wszyscy na 100% zostaną, ale nie dlatego, że nie chcą, po prostu niektórzy mają więcej obowiązków na innych płaszczyznach.”
Redakcja: Szlachetna Paczka to naprawdę wielki projekt. Wspieranie rodzin potrzebujących jest bardzo ważne. Czy będziecie współpracowali z OPS w tej kwestii?
Tomek Aniuksztys: „Tak, na pewno. To jest nawet konieczna współpraca, ponieważ OPS mają największą wiedzę na temat rodzin, które faktycznie potrzebują pomocy. Z pewnością będziemy pytali sołtysów, ruszymy w teren i wszędzie będziemy szukali takich rodzin, którym trzeba pomóc. Już mamy wolontariusza z Gminy Brojce, który pewnie ma jakąś wiedzę na ten temat. Mamy nadzieję, że dołączą do nas ludzie z całego powiatu. Zaczynamy pełną parą już we wrześniu.”
Redakcja: Panie Tomku skąd u Pana taka pasja robienia rzeczy dobrych, pomagania innym. W dzisiejszej rzeczywistości niewielu jest takich ludzi?
Tomek Aniuksztys: „Skąd pasja? Tak już jest. Robimy po prostu swoje, a że mamy też do czynienia z pieniędzmi, wiemy jak dużo ich jest do pozyskania i nie mogą tego zrobić samorządy ani osoby fizyczne, więc działamy. Robimy to my, jako Stowarzyszenie. Jesteśmy stąd, tu żyjemy to możemy pozyskać fundusze i robić fajne rzeczy. Wszyscy ludzie ze Stowarzyszenia chcą tego samego, robić świetne rzeczy dla naszych mieszkańców, dla nas wszystkich.”
Redakcja: Swoją pasją zaraził Pan również małżonkę, czy jest to spontaniczne spotkanie pokrewnych dusz?
Tomek Aniuksztys: „Stowarzyszenie działa oficjalnie dwa lata, ale to nie jest tak, że pewnego dnia powiedzieliśmy sobie – od dziś będziemy robić fajne rzeczy. To był dłuższy proces i uczestniczyliśmy w nim całą grupą, moja żona również. Z wieloma osobami znamy się prywatnie i to od czasów przedszkola, to nie jest tak, że połączyło nas Stowarzyszenie. Nas połączyło życie, więc pokrewne dusze na pewno. To, że moja żona jest w Stowarzyszeniu wydawało się od razu takie normalne, oczywiste, bo chcemy wspólnie na 100% robić fajne rzeczy. Stowarzyszenia mogą robić to, czego nie mogą inni, dlatego działamy dla naszych mieszkańców.”
Redakcja: Zrobiliście już wiele fajnych rzeczy. Teraz Szlachetna Paczka i co dalej? Nowe projekty, nowe wnioski i nadal działacie?
Tomek Aniuksztys: „Nowe wnioski będziemy pisali już w przyszłym tygodniu, bo program Społecznik znowu ruszył. My pamiętając prośby i potrzeby ludzi będziemy chcieli na pewno ponownie zrobić muzyczne podróże i przybliżyć dzieciom historie muzyczne. Mamy jeszcze kilka dni, a grupa jest bardzo kreatywna, więc na pewno wymyślimy jeszcze coś wyjątkowego. Te pieniądze są i naprawdę nie nadążamy z braniem ich, choć jesteśmy w tym profesjonalistami. Musiałoby nas być dużo, dużo więcej żeby korzystać ze wszystkich ogłaszanych konkursów. Może kiedyś tak się stanie. Może będziemy brali wszystko. Wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc my też chcemy pisać coraz większe i bardziej spektakularne projekty. Dlatego będziemy chcieli zaangażować do współpracy więcej osób z całego powiatu. To jest wspaniała praca. Spotykamy ciekawych ludzi, których pewnie nigdy byśmy nie poznali, gdyby nie Stowarzyszenie i projekty. Życie byłoby dużo uboższe.”
Redakcja: Ludzie realizujący duże projekty często po jednym, dwóch są zmęczeni i rezygnują. U Was widać wielką energię, radość z tego, co robicie i którą zarażacie innych.
Tomek Aniuksztys: „Też bywamy zmęczeni, ale tak to prawda, cieszy nas radość innych osób, dla których robimy projekty. Kiedy słyszymy pozytywne opinie, kiedy widzimy jak przychodzą i bawią się z nami, kiedy dostajemy serduszka od dzieci i rodziców, to naprawdę nas mocno mobilizuje, jesteśmy po prostu szczęśliwi. Czasem zainteresowanie naszymi projektami przekracza nawet nasze oczekiwania, więc chce się działać. Mamy też nadzieję, że tak będzie ze Szlachetną Paczką. Wierzymy, że ludzie z naszego powiatu gryfickiego nas zaskoczą i wspólnie zrobimy coś niesamowitego i potrzebnego. Myślimy, że będzie to dobre zamknięcie roku 2020, który z powodu pandemii nie jest fajny. Co przyniesie następny – zobaczymy.”
Redakcja: Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia we wszystkich przedsięwzięciach.