Dzień Ratownictwa Medycznego – święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało ono powołane Ustawą z dnia 8 września 2006 roku, o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Trudno zliczyć, powiedzieć czy napisać, jak wiele osób zawdzięcza im życie. W Dzień Ratownictwa Medycznego nie tylko warto podziękować im za to, że zawsze przybywają na pomoc, ale samemu nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
Ten dzień jest dobrą okazją, by poświęcić chwilę uwagi pracy ratowników. W naszym kraju pracuje ponad 13 tysięcy ratowników medycznych. Jest to ciężka, odpowiedzialna i stresująca praca. Każdego dnia ratownicy medyczni ryzykują własne życie i zdrowie, by dotrzeć do potrzebującego na czas i udzielić mu pomocy.
To oni jako pierwsi pojawiają się na miejscach wypadków, katastrofy, nagłego zachorowania i udzielają pierwszej pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują. W tych momentach nie myślą o sobie tylko o drugim człowieku.
Warto, aby Dzień Ratownictwa Medycznego uświadomił nam również, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Nigdy nie wiadomo, kiedy staniemy przed takim wyzwaniem. Wówczas poprawne wykonanie czynności ratunkowych mogą uratować komuś życie. To właśnie codziennie robią ratownicy medyczni – ratują ludzkie życie.
My również składamy najlepsze życzenia Pracownikom Ratownictwa Medycznego oraz wszystkim, którzy w swej pracy uznają za najwyższą wartość życie drugiego człowieka, niosąc pomoc każdemu, kto tego potrzebuje.
Praca, którą codziennie wykonujecie jest wyjątkowa. Udzielacie pomocy w nagłych stanach zagrożenia, pracując w trudnych i wymagających warunkach. Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. W tym dniu chcemy podziękować Wam za pełne poświęcenia ratowanie drugiego człowieka.