W gryfickim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym regularnie odbywają się wspaniałe zajęcia, podczas których uczestnicy przez zabawę i kontakt z wielkimi, ale jakże przyjaznymi zwierzakami, przełamują kolejne, dotychczas ograniczające ich bariery.
Dogoterapia, bo o tym mowa – jest metodą rehabilitacji łączącą naukę i zabawę. Jest to forma terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów i może być stosowana u osób z różnymi chorobami. Jest adresowana nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych.
W Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Gryficach zajęcia dogoterapii prowadzi Pani Małgorzata Jędruszek, wraz z dwoma pięknymi Nowofundlandami. Bajla i Shilla uczestniczą w zajęciach motywując dzieci do nauki połączonej z zabawą. Dzięki dogoterapii uczestnicy zajęć uczą się właściwego zachowania wobec psów oraz ich pielęgnacji, poszerzają słownictwo i przełamują lęk.
Pan Marcin Bublewicz nagrywając zajęcia Pani Małgosi stworzył przepiękny film, który pokazuje jak dogoterapia jest wykorzystywana w praktyce. Wzruszające sceny pokazują, ile dobrego może przynieść choremu dziecku obcowanie z przyjaznym mu zwierzęciem.
Zdjęcia z zajęć w PSOUU oraz więcej informacji na temat dogoterapii i zajęć z psami, które Pani Małgosia prowadzi również w innych miejscach na terenie powiatu gryfickiego znajdziecie na stronie gryfickiej hodowli Nowofundlandów.