Aż jedna trzecia przypadków bólów kręgosłupa związana jest z wykonywaną pracą zawodową. Wydłużenie czasu siedzenia, chociażby przy komputerze, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy. Trzeba się ruszać.
Obecna sytuacja, związana ze stanem epidemii, oznacza przymusowe pozostawanie wielu osób w domach oraz ograniczenie aktywności fizycznej.
Jednak znawcy tematu w trosce o zdrowie rekomendują regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch pozwala utrzymać sprawność oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa, bólu stawów, chorób serca i wielu chorób przewlekłych. Poprawia także naszą odporność.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów wraz z Ministerstwem Zdrowia, w ramach programu „Aktywna przerwa w pracy”, przygotowała zestaw kilkunastu ćwiczeń do codziennego wykonywania w miejscu pracy czy w domu. Niektóre z nich możesz zrobić nawet nie wstając od biurka. Nie musisz robić wszystkich – wybierz te, które jesteś w stanie wykonać. Ćwicz minimum 150 minut tygodniowo.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym w wieku 18-64 lat około 21 minut aktywności fizycznej dziennie w celu poprawy wydolności sercowo-oddechowej i mięśniowej, zdrowia kości, zmniejszenia ryzyka zapadalności na choroby niezakaźne i depresję.
W tygodniu dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub co najmniej 75 minut ćwiczeń intensywnych albo łączyć ćwiczenia o umiarkowanej i dużej intensywności.
Chodzi o aktywność fizyczną wykonywaną w czasie wolnym, taką jak spacery, taniec, ogrodnictwo, piesze wycieczki, pływanie, jazda na rowerze, prace domowe, zabawy, gry, sport czy zaplanowane ćwiczenia, a także zajęcia zawodowe, jak praca.
Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej pojawiają się w czasie, gdy pandemia koronawirusa nadal sieje spustoszenie na całym świecie – a nadwaga czy otyłość wiążą się ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby i hospitalizacji z powodu Covid-19.
Ćwiczenia będą publikowane na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku i You Tubie Ministerstwa Zdrowia oraz Facebooku portalu Znajdź Fizjoterapeutę.