Na ostatnim Posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala w Gryficach, które miało miejsce w bieżącym tygodniu, przyjęto jednogłośnie sprawozdanie finansowe za rok 2020. O czym jeszcze dyskutowano podczas posiedzenia?
Zapytaliśmy o to członka Rady Społecznej Szpitala w Gryficach Artura Łąckiego.
„Rzeczywiście sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, ale i tak wiodącym tematem był Covid. Trudna sytuacja panuje na oddziale wewnętrznym szpitala w Gryficach, który jako jedyny w promieniu stu kilometrów jest wewnętrznym oddziałem niecovidowym i przyjmuje najcięższe przypadki. Liczba łóżek została na nim zredukowana o połowę, z 68 na 34… Generalnie lekarze i pielęgniarki robią wszystko, by pacjenci nie tracili zdrowotnie na pandemicznej, zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji. Wyraziliśmy uznanie za chęć zaszczepienia się personelu medycznego w gryfickim szpitalu. Z 815 pracowników zaszczepionych jest przynajmniej jedną dawką 613 osób. To świadczy o wyjątkowej odpowiedzialności.
Sporo wątpliwości wywołał temat dodatków covidowych dla personelu medycznego w szpitalu. Przepisy są tak niejasno napisane, że ich interpretacja może być dwojaka
Zdarzały się przypadki w regionie, gdzie lekarze i pielęgniarki otrzymali takie dodatki, uznane przez NFZ, aby po pewnym czasie otrzymać decyzję nakazującą zwrot wypłaconych kwot, bo jednak NFZ decyzję zmienił. Dopóki nie będzie jasnych przepisów, dyrektorzy szpitali będą mieli obawy występować o dodatki covidowe, aby za chwilę nie żądać ich zwrotu od pracowników. Taka sytuacja powoduje wzrost napięcia i nerwowych sytuacji wśród personelu.
Obecny na posiedzeniu Rady dr Andrzej Gorzka poinformował, że wyniki badań przesiewowych, prowadzonych w gryfickim szpitalu, a finansowanych przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, nie pozostawiają złudzeń: co trzeci przebadany mieszkaniec Pomorza Zachodniego miał styczność z Covid-19” – mówi przedstawiciel RSS w Gryficach.