Wczoraj, we wtorek 25 maja 2021 roku, ósmoklasiści rozpoczęli sprawdzian wiedzy kończący szkołę podstawową. Do tego egzaminu muszą podejść wszyscy uczniowie, którzy chcą ukończyć szkołę podstawową. W tym roku do egzaminu ósmoklasisty podeszło ponad 360 tysięcy uczniów.
We wtorek uczniowie klas ósmych szkół podstawowych pisali egzamin z języka polskiego. Na początek młodzi ludzie mierzyli się z fragmentem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, który zaczynał się od słów – „Goście weszli w porządku i stanęli kołem; Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem;”. Zadaniem uczniów było odtworzyć kolejność argumentacji Sędziego i wyjaśnić, dlaczego grzeczność jest ważna lub zinterpretować sens sformułowania: „Ale co dzień postrzegam, jak młódź cierpi na tem, Że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem”.
W następnych zadaniach uczniowie mierzyli się z tekstem poświęconym filozofii „Przyjaciel mądrości” Tadeusza Płużańskiego. Zadanie polegało na napisaniu, jaka jest, według autora tekstu, relacja pomiędzy wiedzą, a mądrością.
Dalej uczniowie klas ósmych mieli zredagować zaproszenie na spotkanie z cyklu: Poznajemy filozofię. Zachęcić w nim koleżanki i kolegów do udziału w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów. To zadanie za trzy punkty.
Chyba najważniejszym i tym samym najwyżej punktowanym zadaniem było wypracowanie, można za nie dostać aż 20 punktów. Jego przedmiotem były dwa tematy do wyboru:
„Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że w trudnej sytuacji człowiek poznaje samego siebie” oraz „Wyobraź sobie, że jeden z bohaterów literackich z lektury obowiązkowej przeniósł się do Twojego świata. Napisz opowiadanie o waszej wspólnej przygodzie, podczas której bohaterowi temu przyznano tytuł Przyjaciela Mądrości”.
Przy tym zadaniu z pewnością konieczna była znajomość lektur.
Dziś ósmoklasiści zmierzyli się z „królową nauk” – matematyką. Egzamin ten składa się z 21 zadań. Na teście uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje siły zarówno w zadaniach otwartych, jak i zadaniach zamkniętych. Ilość punktów, którą można uzyskać na egzaminie z matematyki to: 25 pkt. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 100 minut. Arkusze będą dostępne na str. CKE po godz. 13.