1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.
II Wojna Światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. W środę 1 września 2021 roku obchodzona była 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W wielu miejscach oddano hołd poległym za wolność i wspominano tamten czas, aby w świadomości ludzi zachował się przekaz, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba ją pielęgnować, a często o nią walczyć.
W Gryficach uroczystości rocznicowe odbyły się na Placu Zwycięstwa. Uczestniczyli w nich między innymi: Artur Łącki – poseł na Sejm RP, Zygmunt Dziewguć – radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Waldemar Wawrzyniak – wicestarosta Powiatu Gryfickiego, Marzena Domaradzka – zastępca Burmistrza Gminy Gryfice, Romuald Podmokły – wiceprezes ZKRPiBWP w Gryficach, poczty sztandarowe, przedstawiciele zakładów pracy i instytucji oraz mieszkańcy. Goście w swoich wystąpieniach podkreślali wartość wolności i wspominali tamten trudny czas oddając jednocześnie hołd tym, którzy o nią walczyli. Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia.
Otrzymali je:
- Ryszard Witkowski – Srebrna Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego
- Henryk Chmiel – Odznaczenie „Za wybitne zasługi dla ZKRPiBWP”
- Paweł Wieczorek – Odznaczenie „Za zasługi dla ZKRPiBWP
- Romuald Podmokły – Kombatancka Gwiazda Pamięci „Polska Niepodległa 1918”.
Odznaczenia wręczali Artur Łącki – poseł na Sejm RP oraz Zygmunt Dziewguć – radny Sejmiku Wojewódzkiego.
Dyplomy uznania za ofiarną pracę i pomoc na rzecz ZIWRP otrzymali:
- Ryszard Chmielowicz,
- Andrzej Szczygieł,
- Krzysztof Tokarczyk,
- Tomasz Jędzura,
- Jan Major Romuald Podmokły,
- Mirosław Wójciak,
- Henryk Chmiel.
Dyplomy wręczył Antonii Ludwicki – prezes ZIWRP oddział w Gryficach.
Wspomniano również o żołnierzach I Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, którzy zginęli w marcu 1945 roku wyzwalając ziemię gryficką.
Chwilę później zgromadzeni na uroczystości pod miejscami pamięci złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.