W tym roku ferie zimowe powracają do podziału na terminy i województwa. Dla niektórych rozpoczną się już 17 stycznia. Oczywiście należy pamiętać, że nadal jest pandemia i obowiązują nas pewne obostrzenia. Czy będą nowe do tego czasu? Jak będą wyglądały tegoroczne ferie?
Na te pytania na chwilę obecną nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomym jest natomiast, że ferie zimowe będą trwały 2 tygodnie, ale zaczynają się w różnym czasie w różnych województwach.
Oto ich terminy:
- 17 – 30 stycznia 2022 r. Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14 – 27 lutego 2022 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Wiadomo również, że Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022. Zalecenia zostały opracowane, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia podczas pobytu na wypoczynku.
Wytyczne zostały podzielone na cztery części:
- Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas pobytu na wypoczynku.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach wypoczynku.
- Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem uczestników wypoczynku, kierownika, wychowawcy lub innej osoby, z którą zawarto umowę o pracę, umowę cywilno-prawną lub umowę wolontariacką dotyczącą wykonywania zadań podczas wypoczynku.
- Procedury postępowania w przypadku kontakt w ciągu ostatnich 10 dni z osobą zakażoną koronawirusem.
Wśród wytycznych czytamy między innymi:
Uczestnicy wypoczynku
- Są zdrowi w dniu wyjazdu, co poświadczają rodzice/prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Są przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa związanych z zachowaniem dystansu społecznego oraz przestrzeganiem obowiązujących w tym zakresie przepisów i zasad higieny.
Rodzice/prawni opiekunowie uczestników wypoczynku:
- Udostępniają organizatorowi i kierownikowi wypoczynku numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację.
- Organizator traktuje dziecko, o ile nie dostał informacji o zaszczepieniu dziecka od rodziców/opiekunów prawnych (certyfikat zaszczepienia), jako niezaszczepione i uwzględnia, w organizacji wypoczynku jako osobę, na którą nałożono limity (kino, restauracje, baseny itp.). Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu dziecka organizatorowi wypoczynku.
- Zobowiązują się do niezwłocznego – do 12 godzin – odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka).
- Osoby odprowadzające dziecko na zbiórkę lub do obiektu są zdrowe, nie mają objawów infekcji lub choroby zakaźnej, nie podlegają obowiązkowej kwarantannie lub izolacji.
- Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie, na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku, w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku.
- Należy zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w maseczki do użycia podczas pobytu na wypoczynku oraz środek antybakteryjny.
Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein
Wytycznych jest dużo więcej, więc jak będą wyglądały tegoroczne ferie?