W odróżnieniu od stycznia oraz lutego, marzec przynosi ośrodki wysokiego ciśnienia i bardzo stabilną aurę. Sytuacja w najbliższych godzinach będzie o tyle ciekawa, że w naszym kraju wystąpi najwyższe ciśnienie od wielu lat.
Aktualnie wyż, który znajduje się nad Morzem Bałtyckim cechuje się wartościami dochodzącymi do około 1050 hPa i zbliża się do Polski.
Wzrost ciśnienia nastąpił już w sobotę 19 marca br., bowiem barometry wskazywały wartości oscylujące w granicach 1041 hPa na południu oraz 1046 hPa na północy. Z biegiem godzin centrum wyżu będzie przybliżało się nad nasz kraj, choć ulegnie ono drobnemu spłyceniu.
Niemniej w niedzielę 20 marca br., ciśnienie było jeszcze wyższe. Nad ranem barometry pokazywały od około 1042 hPa na południowym zachodzie do aż 1049 hPa na północnym wschodzie. Następnie ten parametr zacznie wyraźnie spadać, choć i tak przez długi czas będzie bardzo wysoki.
Na poniedziałek prognozuje się, że barometry zarejestrują około 1038-1042 hPa, a we wtorek już 1034-1038 hPa. W późniejszym okresie powinno zmieniać się raz w górę, a raz w dół, ale nie powinno spadać poniżej 1018-1020 hPa.
Warto zaznaczyć, że rekord najwyższego ciśnienia w Polsce wynosi 1065 hPa i miał miejsce w 1907 roku w Suwałkach. Jak więc widać, do tej wartości nie będzie brakowało zbyt dużo.
Osoby wrażliwe na warunki pogodowe, czyli tak zwani meteopaci, mogą boleśnie odczuwać zmiany ciśnienia atmosferycznego – boleśnie w dosłownym sensie. U niektórych osób przy zmianie ciśnienia pojawiają się dolegliwości bólowe, najczęściej ból głowy i stawów oraz zawroty głowy. Może też pojawić się dyskomfort związany z układem krążenia i pracą serca.
Najsilniej odczuwane są przez ludzi zmiany między bezwietrzną, słoneczną pogodą związaną z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, a deszczowymi i wietrznymi warunkami powodowanymi przez układ niskiego ciśnienia.
Szczególnie narażone na niekorzystne samopoczucie są wówczas osoby starsze, chorujące na serce, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i cierpiący na zaburzenia ze strony układu nerwowego. Jeżeli odczuwamy dokuczliwe dolegliwości związane ze zmianami ciśnienia atmosferycznego, warto przeprowadzić jego diagnostykę.
Źródło: meteo centrum