Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała koniec życia. Niektórzy uważali ją wręcz za demona. Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę.
Stąd utożsamianie jej z zimą. Topienie Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczało budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny. I tak właśnie od lat robią gryficcy motocykliści wspólnie z przyjaciółmi z Polski i nie tylko.
W niedzielę 27 marca br., po raz kolejny członkowie Gryfickiego Klubu Motocyklowego GRYF ich przyjaciele i sympatycy wspólnie powitali długo oczekiwaną wiosnę i tym samym zainaugurowali nowy sezon motocyklowy. Miłośnicy dwóch kółek zebrali się na Placu Zwycięstwa w Gryficach, blisko 700 wspaniałych maszyn. Po Mszy Świętej, która celebrowana była w Kościele Wniebowzięcia NMP, motocykliści ruszyli ulicami miasta do Parku Miejskiego. Tego wydarzenia nie sposób nie zauważyć, bowiem warkot silników to wielka siła. W paradzie wziął udział wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak, a pięknym maszynom przyglądali się licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Po tym jak wszyscy dotarli na Błonia Parku Miejskiego tradycyjnie nad rzeką Regą utopiono Marzannę, symbolizującą zimę i śmierć. Symboliczne pożegnanie zimy motocykliści z naszego regionu organizują od wielu lat. Jak zawsze życzymy im w nowym sezonie korzystnej aury i szerokiej drogi.