Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach oraz pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie prowadzili w dniu 14 lipca br. wspólne działania edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Osoby w każdym wieku wypoczywające nad morzem mogły poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie bezpiecznego spędzania czasu, wypoczynku i zabawy. Aby zapobiegać tragicznym w skutkach zdarzeniom nad wodą policjanci rozpoczęli działania w ramach kolejnej już edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.
Od początku wakacji policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach czynnie włączyli się w przedmiotową akcję. Podczas spotkania z turystami istotnym było przekazanie informacji na temat bezpiecznego zachowania się zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach mogących powodować zagrożenie dla życia, zdrowia oraz uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. Policjanci wykorzystali spotkanie z plażowiczami nad morzem do promowania zasad bezpieczeństwa wśród osób w każdej grupie wiekowej. Dzieciom przekazano informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami. Nie zabrakło także informacji o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek – alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów.
Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci dmuchanych kół ratunkowych, odblasków, książeczek profilaktycznych oraz opasek na rękę dzieci, które mogą zapobiec zagubieniu na plaży.
Wiele wskazówek funkcjonariusze, jak i inni przedstawiciele szczecińskiego Sanepidu przekazywali odbiorcom odnośnie bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak i na drodze, w lesie i na podwórku. Podczas nadmorskiego spotkania funkcjonariusze edukowali także seniorów, przekazując informacje o oszustach działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”.
Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie również przekazywali plażowiczom w każdym wieku wiele wskazówek, informacji i porad w zakresie bezpiecznego wypoczynku nad wodą, między innymi zasady bezpieczeństwa w czasie upałów, zagrożenie boreliozą czy substancjami psychoaktywnymi niewiadomego pochodzenia.