Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie już po raz ósmy nagrodził organizacje pozarządowe, edukatorów, instytucje i samorządy zaangażowane w realizację projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Laureatami tegorocznych „Zachodniopomorskich Magnolii EFS” były również osoby z Gryfic.
Konkurs ma na celu uhonorowanie dotychczasowych wysiłków podmiotów, instytucji i osób zaangażowanych w realizację projektów społecznych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tych funduszy korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, umożliwiając pracownikom podnoszenie kwalifikacji, wspierane są też osoby z niepełnosprawnością. Dzięki dotacjom z tego obszaru tworzone są nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach, a szkoły zyskują nowoczesny sprzęt. EFS pomaga też przechodzić młodym ludziom z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz rozwijać szkolnictwo zawodowe.
Wspierane jest też zdrowie mieszkańców. W ramach projektów badań przesiewowych wykonano już m.in. 34 000 badań mammograficznych. W ramach tych środków zakupiono też nowy sprzęt do badań, w tym dwa mammobusy, które docierają do najdalszych zakątków Pomorza Zachodniego.
Finałowa gala podsumowująca konkurs odbyła się w poniedziałek, 21 listopada 2022 r. w sali Opery na Zamku w Szczecinie. Zarząd Województwa na uroczystości reprezentowała członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska. Gościem specjalnym uroczystości była Senator Rzeczypospolitej Magdalena Kochan.
Podczas gali można było usłyszeć wiele historii, w których główną rolę odgrywa człowiek, historii, w których Europejski Fundusz Społeczny odmienił życie wielu ludzi. Otóż w kategorii „Najlepszy Beneficjent” Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój za dotychczasową działalność nominowany został Powiatowy Urząd Pracy w Gryficach. Wyróżnienie odebrała dyrektor placówki Beata Smoleńska.
W kategorii „Młodzi w Akcji” główną nagrodę odebrała Kinga Karbowska, działająca na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach. Jej droga kariery zawodowej oraz rozwijania pasji rozpoczęła się dzięki pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Gryficach.
Pani Kinga Karbowska skorzystała z oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Gryficach i odbyła staż w Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawności Intelektualną w Gryficach i chcąc udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności rozpoczęła studia podyplomowe. Ukończyła liczne kursy, które pozwoliły jej na pracę jako nauczyciel terapeuta właśnie w PSONI w Gryficach. Wystarczył impuls, chęć zmiany i pomoc właściwej instytucji, aby odnieść sukces.