Marszałek Olgierd Geblewicz obejmuje przewodnictwo w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego WZ. Mówi o planach na 2023 rok.

Funkcję przewodniczącego w WRDS sprawują naprzemiennie przedstawiciele każdej ze stron dialogu społecznego. To jest: przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców (w roku 2022), marszałek województwa oraz wojewoda. Kadencja trwa rok.

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego, które odbyło się 20 grudnia 2022 r. funkcję przewodniczącego  objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zastąpi w tej roli Annę Kornacką.

Marszałek Geblewicz zaznaczył, że w nadchodzącym roku priorytetem Rady będzie – zważywszy na trudną sytuację, w jakiej znajduje się polska gospodarka – dialog z przedsiębiorcami i światem biznesu. Kolejnym istotnym obszarem prac ma być ochrona zdrowia i pochylenie się nad problemami zachodniopomorskich szpitali. To także kontynuacja debaty rozpoczętej w 2022 roku.

Marszałek zapewnił, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajmie się również tematyką i problemami samorządów. Podkreślił także, że w 2023 roku członkowie Rady zapoznają się z nową perspektywą i programem Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Ale to nie wszystko. Marszałek zaproponował, aby do końca stycznia członkowie Rady zgłaszali tematy, którymi WRDS ma zająć się w nadchodzącym roku.

Kolejne posiedzenia WRDS odbywać się będą hybrydowo. Ma to ułatwić m.in. udział zaproszonych gości w obradach.

Ostanie posiedzenie było też okazją do posumowania prac WRDS WZ w tym roku. Anna Kornacka (dotychczasowa przewodnicząca) wyliczała, że najwięcej czasu poświęcono w ostatnich miesiącach tematom związanym z ochroną zdrowia, podwyżkami cen prądu i gazu  czy katastrofą ekologiczną na rzece Odrze. W 2022 roku odbyło się 16 posiedzeń WRDS WZ (6 obrad plenarnych, 4 posiedzenia Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia oraz 6 spotkań Prezydium). Podjęto jedno stanowisko (w sprawie Domów Pomocy Społecznej) oraz trzy apele (w sprawie sytuacji parku krajobrazowego „Dolina Miłości”, w sprawie podwyżek cen prądu i gazu oraz w sprawie wsparcia procedury legislacyjnej uszczelniającej prawo pracy).

Posiedzenie zakończyło się złożeniem świątecznych życzeń.

Poprzedni artykułMisje smogowe trwają
Następny artykułPrzedświąteczne wydarzenia w gminach powiatu gryfickiego