Szpital „Zdroje” zamierza przygotować swoje obiekty na przyszłe potrzeby epidemiologiczne. Na ten cel otrzyma z Urzędu Marszałkowskiego aż 13 mln zł. To środki specjalnego programu REACT-UE dedykowane ograniczeniu społecznych skutków pandemii.
Fundusze przeznaczone będą na modernizację pomieszczeń oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz dyrektor placówki Łukasz Tyszler podpisali umowę gwarantującą przekazanie unijnego wsparcia.
Prace przeprowadzone będą na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym, Izbie Przyjęć Ogólnej, Psychiatrycznej Izbie Przyjęć, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży.
– Marszałkowskie szpitale zostały mocno doświadczone przez koronawirusa. Były ośrodkami na pierwszej linii walki z pandemią. Chcą być dobrze przygotowane na przyszłe epidemiologiczne zdarzenia, dlatego dostosowują swoje medyczne przestrzenie na taką ewentualność. Szpital „Zdroje” to kolejna nasza jednostka, która sięgnęła po specjalne unijne wsparcie z puli REACT-UE przeznaczone właśnie na likwidację skutków COViD-19 – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Modernizacja obejmie głównie dostosowanie pomieszczeń do potrzeb pacjentów psychiatrycznych i z niepełnosprawnością ruchową. Wymienione zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i grzewcze. Nowa będzie stolarka okienna i drzwiowa, a także elewacje ścian, podłóg i sufitów. Powstanie także instalacja wentylacji mechanicznej oraz gazów medycznych, co ma olbrzymie znaczenie w leczeniu pacjentów z COViD-19.
– Po raz kolejny korzystając z funduszy europejskich możemy podjąć działania, które przyczynią się do poprawy warunków leczenia pacjentów, a tym samym podniosą jakość naszych usług. Inwestycja, której realizację już wkrótce rozpoczniemy, obejmie m.in. budowę zadaszonego podjazdu dla karetek, prace remontowo-modernizacyjne oraz zniesienie barier architektonicznych. Poprawi to także warunki pracy naszego zespołu – powiedział dyrektor Szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler.
Koszt inwestycji wyniesie 13 mln zł. W całości sfinansuje ją unijna dotacja, którą Urząd Marszałkowski przekaże z puli REACT-UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Roboty w szpitalu zaplanowano na 2023 rok.
Projekt wpisuje się w założenia 11 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 dedykowanej wsparciu sektora ochrony zdrowia w kontekście pandemii COViD-19. Wcześniej po takie eurofundusze sięgnęły już inne lecznice podległe samorządowi województwa. Unijna pomoc trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy czy Szpitala w Gryficach.