Przemoc to choroba trawiąca dzisiejsze społeczeństwo. Problem, nad rozwiązaniem którego pracują ustawodawcy nie dotyczy jedynie naszego kraju ale ma charakter globalny.
Według raportu Agencji Praw Podstawowych działającej w ramach Unii Europejskiej aż 33% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15 roku życia – w skali UE odsetek ten odpowiada 62 milionom kobiet, 22% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera, 5% wszystkich kobiet, które wzięły udział w badaniu zostało zgwałconych – w skali UE odsetek ten odpowiada 9 milionom kobiet, 55% kobiet doświadczyło którejś z form molestowania seksualnego. W przypadku 32% wszystkich ofiar molestowania sprawcą był przełożony, kolega lub klient, 75% kobiet zajmujących najwyższe stanowiska w kadrze menadżerskiej będąc w pracy doświadczyło zachowań stanowiących molestowanie seksualne. Aż 33% kobiet doświadczyło w dzieciństwie przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony osoby dorosłej. 12% kobiet w dzieciństwie doświadczyło przemocy seksualnej, przy czym połowa z nich ze strony nieznanych mężczyzn. Najczęstszą formą przemocy było w tych przypadkach obnażanie narządów płciowych przez osobę dorosłą lub dotykanie narządów płciowych bądź piersi dziecka.
Edukacja na temat przemocy prowadzona już od wczesnych lat młodości mogłaby naprawdę wiele zmienić. Wpływ na świadomość ludzką nie poprzez rozsądek ale np. strach przed karą być może wpłynąłby na spadek statystycznych słupków, o których była wcześniej mowa.
Warto doceniać inicjatywy jak ta dzisiejsza, w której wzięli udział uczniowie LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Młodzież przeszła ulicami Gryfic z transparentami prowadząc akcję uświadamiania mieszkańców na temat przemocy, jej wpływu na destrukcję społeczeństwa i jednostki oraz tego jak z nią walczyć.