Dziś początek roku szkolnego. Tego dnia łącznie kilka milionów polskich uczniów usłyszało dzwonek po wakacyjnej przerwie. 

Początek roku szkolnego dla wielu młodych ludzi oznacza koniec wakacyjnej beztroski, lecz przede wszystkim to czas nowych doświadczeń i wyzwań. 1 września 2016 r. naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych.

W tym roku nie zabraknie nowości, które wprowadza MEN. Dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę w gimnazjach, będą ich ostatnim rocznikiem. Zgodnie z rozporządzeniem MEN, już niebawem powróci 8-letnie podstawówka i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum.

Tegoroczni szóstoklasiści pójdą nowym tokiem nauczania, zamiast do I klasy gimnazjum, pójdą do VII klasy. Jak podają eksperci, taka zmiana pozwoli na oszczędność ok 10 mln zł rocznie, dzięki zniesieniu egzaminu szóstoklasisty.

Obowiązek szkolny 

Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym objęte będą dzieci od 7. roku życia. Natomiast dziecko sześcioletnie ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek. Dziecko 6-letnie na wniosek rodziców będzie przyjęte do klasy pierwszej pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej (w przypadku niekorzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego).

Dzieci urodzone w 2009 r., które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Odwołanie od wyniku egzaminu maturalnego

Nowe zmiany nie ominęły maturzystów. Od roku 2017 osoby mające zastrzeżenia co do wyniku egzaminu będą się mogły odwołać od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe . Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które będzie się składać z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów. Maturzysta będzie miał również możliwość sfotografowania swojej pracy egzaminacyjnej podczas wglądu w nią.

Więcej informacji można znaleźć Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Poprzedni artykułTrzecia porażka Sparty Gryfice
Następny artykułEdukacja dzieci z roku na rok coraz droższa