„Bezpieczny przejazd kolejowy – Szlaban na ryzyko” to akcja profilaktyczna prowadzona wspólnie przez pracowników PKP linie kolejowe, Straż Ochrony Kolei, a także Policję na terenie całego kraju, w rejonach przejazdów kolejowych zarówno tych strzeżonych, jak i niestrzeżonych.

Celem działań jest podniesienie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego, a także osób przebywających w rejonie przejazdów w zakresie odpowiedzialnego i ostrożnego zachowania się, a tym samym poprawa bezpieczeństwa.

Akcja ma na celu ograniczenie również liczby zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych oraz edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania ze skrzyżowań linii kolejowych z drogami w jednym poziomie.

Działania będą prowadzone w każdy piątek na wybranych przejazdach w całym kraju, nieprzerwanie do 28 sierpnia 2020 r.

mandat karny policja
Akcja profilaktyczna „Bezpieczny przejazd kolejowy – Szlaban na ryzyko” w Gryficach. Foto: KPP

W ubiegły piątek takie działania odbyły się w Gryficach na przejeździe strzeżonym przy ul. Nowy Świat.

Mundurowi z ruchu drogowego, wspólnie z pracownikami PKP Linie Kolejowe ze Świnoujścia, a także wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei nadzorowali prawidłowość i płynność ruchu w rejonie przejazdu kolejowego, jak również rozmawiali z uczestnikami ruchu drogowego, przypominając im o właściwym i bezpiecznym zachowaniu się na drodze w rejonie przejazdów kolejowych.

Najmłodsi otrzymywali książeczki i kolorowanki dotyczące tematyki bezpiecznego zachowania się w rejonie, gdzie odbywa się ruch pociągów.

mandat karny policja
Akcja profilaktyczna „Bezpieczny przejazd kolejowy – Szlaban na ryzyko” w Gryficach. Foto: KPP

Policjanci z Gryfic natomiast rozdawali elementy odblaskowe oraz mapy alternatywnych dróg dojazdowych nad morze. Policjanci wspólnie ze Strażnikami Ochrony Kolei rozmawiali z kierowcami na temat podstawowych zasad bezpiecznej podróży do miejsc wypoczynku w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ruchu drogowego musieli niestety interweniować wobec dwóch kierujących. Jeden z kierowców został pouczony, natomiast drugi został ukarany mandatem karnym.

mandat karny policja
Akcja profilaktyczna „Bezpieczny przejazd kolejowy – Szlaban na ryzyko” w Gryficach. Foto: KPP