Baltic Pipe to ważny strategicznie projekt infrastrukturalny. Jego celem jest stworzenie gazociągu, który umożliwi bezpośredni przesył gazu z Norwegii do Danii i Polski (oraz do krajów sąsiednich) – a także w drugą stronę: z Polski na rynek duński i szwedzki.
Na podstawie wstępnej analizy właśnie zarekomendowano trasę liczącej 275km podmorskiej części gazociągu. W Polsce na ląd miałaby wychodzić w lokalizacji Niechorze-Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim, w Danii – w okolicach Faxe South na wyspie Zelandia.
Przebieg trasy poddany został wielu analizom pod kątem bezpieczeństwa środowiskowo-ekologicznego, ekonomicznego i technicznego. Brane są wciąż pod uwagę inne warianty trasy, ale ten wariant, tzw. „północny”, jest rekomendowany ze względu na wszystkie te aspekty.
Prezes Gaz-Systemu oświadczył, że umowy z wykonawcami zostaną podpisane jeszcze w tym roku (co oznaczać będzie ostateczne podjęcie decyzji inwestycyjnej).
Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to kwiecień 2020 roku. Prace potrwają około dwóch lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – gaz zacznie być przesyłany w październiku 2022 roku.
Dzięki Baltic Pipe do Polski (przez teren powiatu gryfickiego) może w przyszłości trafić nawet 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie.