W ostatnim czasie doszło do kilku groźnych wypadków drogowych z udziałem autobusów, w tym także autobusów komunikacji publicznej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko trzeźwy i wypoczęty kierowca warunkuje bezpieczeństwo na drodze.

Ostatnie wydarzenia pokazały, że osoby – od których ze względu na wykonywany zawód oczekuje się nieskazitelnego stanu psychofizycznego – zlekceważyły elementarne zasady bezpieczeństwa. Kontrole pojazdów, w tym autobusów są systematycznie prowadzone przez policjantów ruchu drogowego, jednak w reakcji na zaistniałe zdarzenia, policja rozpoczęła dodatkowe wzmożone sprawdzenia kierowców autobusów. Bezpieczeństwo podróżnych jest priorytetem, dlatego też wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców spotkają się ze stanowczą reakcją policji.

Policjanci w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, w tym zwłaszcza komunikacji miejskiej. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach. Podczas kontroli sprawdzany jest także stan techniczny autobusu i jego wyposażenie oraz uprawnienia kierującego.

Jednocześnie policja apeluje do osób korzystających ze środków transportu publicznego, aby w przypadku:

  • podejrzenia, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu,
  • zachowania kierowcy budzącego wątpliwości,
  • lekceważenia przepisów ruchu drogowego,
  • stwarzania zagrożenia na drodze,
  • niezwłocznie poinformować o tym policję dzwoniąc pod numer 112.

Wakacje to szczególny okres, w którym ruch autokarów nasila się w związku z wyjazdami podróżnych do miejsc letniego wypoczynku oraz powrotami do domów.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji, w celu przeprowadzenia kontroli.

BEZPIECZNY AUTOBUS
Policjanci w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów. Foto: policja.pl
Poprzedni artykułV Bieg Nałęcza, III Piknik Zielny oraz Piknik Militarny – 15 sierpnia 2020 w Gąbinie
Następny artykułCeny nad morzem – wakacje 2020