Już za kilka dni wybierzemy nowego burmistrza Gryfic. Z tej okazji do naszej redakcji napływają pytania czytelników, którzy za pośrednictwem eGryfice.pl chcieliby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom zwróciliśmy się do kandydatów z prośbą o wypowiedź w temacie transparentności, która jest niezwykle istotna dla wszystkich dbających o przyszłość miasta i gminy.
W najbliższych dniach będziemy publikować odpowiedzi na zadawane kandydatom pytania. Poniżej pierwsze z nich, dotyczące umów zawieranych przez miasto i spółki miejskie.
Czy jest Pan za regularną publikacją rejestrów umów miasta i spółek miejskich w ujednoliconej i łatwej do odczytu formie?
Andrzej Szczygieł:
Tak. Gospodarka środkami publicznymi w myśl przepisów ustawy o finansach publicznych jest jawna. Publikacja umów, których skutkiem jest wydatkowanie środków pieniężnych zapewnia wzrost przejrzystości zarządzania majątkiem. Zaznaczam, że Urząd Miejski w Gryficach w prowadzonym Biuletynie Informacji Publicznej adres; bip.gminagryfice.pl, prowadzi między innymi moduł „Rejestr umów”, w którym zamieszczane są informacje dotyczące umów zawartych w trybie zamówień publicznych przez Gminę Gryfice, w formie umożliwiającej zainteresowanemu przeszukiwanie oraz sortowanie ujętych w nim informacji.
Zbigniew Chabowski:
Umów miasta tak. Umów spółek pod warunkiem, że nie godzi to w interesy tych spółek, czyli także interesy nas wszystkich. Pamiętajmy, że podmioty te działają w warunkach rynkowych.
Krzysztof Brożyński:
Tak, oczywiście. Stworzenie jawnego rejestru umów zawarłem w naszym Planie dla Gryfic. Jeżeli zostanę wybrany, stworzę publiczny rejestr umów, który będzie dla wszystkich dostępny na stronie internetowej. Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość sprawdzenia na co wydawane są publiczne pieniądze i do kogo trafiają.
Beata Smoleńska:
Nie udzieliła odpowiedzi.
Czy jest Pan/Pani za regularną publikacją treści podpisywanych przez miasto umów?
Andrzej Szczygieł:
Tak, w zakresie publikacji umów nie objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz w komunikacji z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych oraz innych przepisów szczególnych.
Zbigniew Chabowski:
Treści umów powinny być publikowane w biuletynie informacji publicznej.
Krzysztof Brożyński:
Tak. Wszystkie czynności podejmowane przez miasto muszą być transparentne. Tego wymaga elementarna ludzka przyzwoitość i uczciwość. W innych miastach naszego województwa, m.in. w Szczecinie funkcjonuje jawny rejestr umów. Mieszkańcy bez wychodzenia z domu mogą sprawdzić treść zawieranych umów.
Beata Smoleńska:
Nie udzieliła odpowiedzi.
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do komentowania artykułu na eGryfice na Facebooku!