Nieuchronnie zbliża się 1 września i rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Jaki będzie? Czy dzieci mogą bezpiecznie wrócić do szkół? Czy nauka do końca będzie odbywała się trybem stacjonarnym?

Mimo, iż ilość pozytywnych testów PCR dla całego kraju jest niewielka, MEN szykuje się do kolejnego roku pełnego strachu i ograniczeń w polskim szkolnictwie.

Kontrowersyjne plany szczepień w szkołach.

Mimo iż statystyki jasno pokazują, że ryzyko dla dzieci, spowodowane zachorowaniem na COVID 19,  jest marginalne, skutki uboczne mogą być poważne, a długotrwały wpływ na zdrowie dzieci jest nieznany, rząd rozpoczął akcję promocyjną dotyczącą szczepień w szkołach.

Dyrektorom placówek zostały przekazane wytyczne, a także pakiety edukacyjne (promujące) dotyczące organizacji szczepień uczniów. Przeznaczono 100 mln złotych na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja pandemiczna i placówki informowane są o kolejnych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół.

Czy kolejny rok będzie stracony?

Od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji podpisał dwa rozporządzenia określające sposób realizacji zadań jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii.

20 sierpnia br., Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu „Aktywna tablica”. Celem nowelizacji jest doprecyzowanie i wyjaśnienie zapisów programu w związku z uwagami i zapytaniami zgłaszanymi przez szkoły, organy prowadzące i wojewodów w toku jego realizacji w 2020 r. oraz doposażenie szkół w nowe rodzaje sprzętu, stanowiącego wsparcie w realizacji kształcenia na odległość. Szkoły mogą składać wnioski do 4 września. W tym roku na ten cel przeznaczonych będzie 70 mln złotych.

Miliony na „środki bezpieczeństwa”

Dodatkowo ponad 100 mln złotych przeznaczono na środki bezpieczeństwa. Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) przekazane zostaną do szkół i przedszkoli środki bezpieczeństwa takie jak: stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, maseczki, termometry, środki do dezynfekcji.

MEiN
100 mln złotych przeznaczono na środki bezpieczeństwa dla szkół i placówek edukacyjnych. Foto: MEiN

Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. Trafi do nich łącznie 100 tys. termometrów. Wysłane zostaną także rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący.

Pakiety promujące jedną „słuszną” linię

W tym tygodniu szkoły otrzymają także dodatkowe pakiety edukacyjne. Będą to filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, konsultowane z Radą Medyczną.

19 i 20 sierpnia przesłano szkołom i placówkom edukacyjnym pakiety informacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach.

Drodzy rodzice, warto się dowiedzieć więcej

Mieliśmy okazję zerknąć na jeden z takich materiałów. Nie wspomina on o potencjalnych szkodach, o tym, że młodzi ludzie mogą dostać zapalenia mięśnia sercowego, nie wspomina o braku informacji na temat długotrwałych skutków ubocznych, ani o tym, że ryzyko dla dzieci związane z zachorowaniem jest marginalne, a ozdrowieńcy mają długotrwałą odporność.

Drodzy rodzice, warto zainteresować się we własnym zakresie, bo materiały z ministerstwa nie dadzą pełnego obrazu, a wielu naukowców i lekarzy bije na alarm, że szczepienie młodych preparatem dopuszczonym do użytku w sytuacji wyjątkowej może być katastrofalne.

Poprzedni artykułKamil Kaczmarek brązowym medalistą Mistrzostw Polski!
Następny artykułXII Letni Festiwal Wędrowny – Na Gotyckim Szlaku 2021